11 september 2014

Ma tahaksin oma tööst rääkida ...

Ja räägingi. Esmalt mainin, et mul on superäge töö, sest millisele naisele ei meeldiks vaadata terve päev riideid ja valida nende seast oma lemmikuid. Kahjuks mitte endale, aga kuna mul endale niikuinii riideid osta ei meeldi, siis seda parem. See selleks. Teiseks on mu töö puhul oluline fakt, et tegelikult pole ma mitte kunagi õppinud kujundamist, kunsti, disaini või muud sadat asja, mida selle töö jaoks vaja oleks ning see tõestab taas fakti, mida ammu olen peas kedranud – väga paljusid asju ei saagi õppida. Adobe paaripäevastel kursustel ma muidugi käisin, aga seal sain ma selgeks vaid programmid, mitte seda, kuidas luua mõjuvat kompat või teha pilkupüüdvaid reklaame. Seda vist õpitakse ülikoolis?

Mitte, et ma teaks seda kõike. Oh ei! Vahel ma istun arvuti taga, pea kätel, ja mõtlen, miks mina. Ma ju ei oska ega suuda midagi välja mõelda ka! Teisel päeval aga ilmuvad mu klahvide ja hiire alt sellised meistriteosed, et ise olen ka uhke. Vahel on mul algusest peale pilt silme ees, milline lõpptulemus olema peab, vahel aga katsetan töö käigus ja muudan kogu aeg oma nägemust. Selline see kujundaja elu on. Aga ega sellega siis asi piirne! Lisaks kunstiandele (ma ei pea siinkohal silmas maalimis- või joonistamisannet, mis mul puudub) peab mul olema ka väga tugev rööprähklemisanne ning võime teha samal ajal mitut erinevat kavandit. Oskama pean ka veidi soome ja läti keelt ning suurel määral saksa keelt. Arvutitundmises pean olema proff ning lisaks veel oskama html-keelt sel määral, et ma saaksin aru, kui kusagil mingi kala sees on. Rohkemal määral võiks ka osata muidugi. Serverite hingeeluga võiks ka kursis olla. Ühesõnaga – kujundamine on üks väike osa mu tööprotsessist.

Seega ma ei oskagi kunagi vastata, kui küsitakse, kellena ma töötan. Öelda "kujundaja" kõlab kuidagi lihtsalt, sest see ei anna edasi kõike seda, mida ma teen, aga samas ei viitsi ma ette lugeda, mida ma täpselt siis teen ka. Tõlkija-toimetaja-kujundaja-reklaamikirjutaja-sotsiaalmeediaturundaja oleks ju vast liiga pikk nimetus?

Kommentaare ei ole: