26 september 2014

Vananemine: ebasoovitav!

Ma olen selline poole kohaga feminist  – või pigem võrdõiguslane – ning loen alati huviga, kui ilmub mõni selleteemaline artikkel. Nüüd astusin ühe ebameeldiva reha otsa: naiste vanuse teema. Võiks ju nimetada seda pseudoprobleemiks, aga paraku olen ise ka kokku puutunud inimestega, kelle arvates võiks naine kohe, kui 30 saab, lõpetada igasuguse sotsiaalse suhtlemise ning unistamise, et ükski mees teda kunagi ihaldava pilguga vaatab. Ehk siis see aeg, kus naine on "turul", jääb päris lühikeseks, nii 12 aasta kanti. Aga loomulikult peaks naine selle aja jooksul lisaks mehe leidmisele ja laste saamisele (sest hiljem ju keegi ei taha teda) tegema karjääri ja saama hea hariduse. Kes siis neid lolle bimbosid ikka tahab, eksole?

Vananemine on naiste puhul ebasoovitav protsess. Ka reklaamides ja telesaadetes eelistatakse vanuses –30 naisterahvaid, sellest edasi on juba liig mis liig. Minu arvates muutuvad naised naiselikumaks just alates 30. eluaastast, aga kui ma oma arvamust liiga julgelt ühele meesterahvale avaldasin, sain pika ja detailse ülevaate sellest, mis juhtub naise kehaga siis, kui see vananeb. Aga mõistus just areneb ja tekib elukogemus, mis peakski olema naiselikkuse määraja, kas sellest ei piisa? Otse loomulikult mitte, kelleks ma ennast üldse pean. Tegelikult muidugi selliseid mehi, kes kohe pärast naise 30-aastaseks saamist ta maha kannavad ja oma seisukohtades nii kardinaalselt kinni on, metsikult palju ringi ei liigu, aga neid on. Kahjuks piisavalt, et kogu ühiskonnas leviks noorusekultus. Kui ei usu, vaadake reklaame: iga teine ilutoodete reklaam lubab naisi teha nooremaks, siledamaks, kõhnemaks, pringimaks. Märgid, mis näitavad elukogemust, on määratletud koledaks.

Muide, see mees, kes naiste kohta sedavõrd jõuliselt arvamust avaldas, ei olnud ise ideaalse välimusega ja veel vähem ideaalse mõistusega. Selle kõige juures oli (ma ei tea, kas ka enam) tal naine, kel vanuseks 30. Tunnen kaasa. Mina endale sellist meest ei võtaks.

Ideaalne 30-aastane naine on sel juhul ilus (= näeb oma vanusest u 5 aastat noorem välja), abielus, lastega, tark, haritud ja hea töökohaga. Ja kui naine selline pole? Noh, kurb, aga enda süü, et rongist maha jäid. Mehed aga ei pea selles eas veel midagi olema, sest elu algabki ju 30-aastaselt.

Kommentaare ei ole: