07 november 2014

Hiinast kaupa tellima?

Kuna minulgi rahakott just puuga seljas pole, aga sellegipoolest kuhjub kõiksuguseid kulutusi juurde ja juurde, olen hakanud vaikselt vaatama nippe, kuidas soodsamalt pesa punuda. Need nipid sisaldavad suures osas ideid, kuidas ISE midagi teha, ehitada või siis mõnd asja hoopis põnevamal otstarbel kasutada. Riiete osas olen ma ammu eelistanud kaltsukaid, sest no mujalt lihtsalt ei saa normaalseid riideid. Praegu mõlgubki paar ideed mõtteis, nii et ootan suure huviga nädalavahetust, et need teoks teha. Küll on hea, et meil nüüd selline vahva hipsterikodu on!

Aga ei saa ma jätta kritiseerimata. Paljude inimeste jaoks tundub nimelt soodsamalt asjade saamine/tegemine seda, et minnakse mõnele Hiina veebilehele ja tellitakse sealt hunnik kraami kokku. Odavad on sealsed asjad tõesti, aga ma ei kujuta ette, kui meeleheitel peaksin ma olema, et neid tellida. Ilmselt olen ma ainus terves maailmas või vähemalt Eestis, kes tõepoolest ei suuda neid asju kanda ja kasutada vaid sellel põhjusel, et ma tean, mis tingimustes need asjad tehtud on. Mõned, kes ennast paremini tunda tahavad, räägivad, et niiviisi müüakse ka suurte firmade praaktooteid, mis on valminud samades tehastes originaalidega, aga olge nüüd normaalsed. Ma tean veidi tootjate siseelu ja kui isegi Eestis ei pääse praaktooted tänavale, siis ma väga kahtlen, et nt Samsung viskaks mõne vussiläinud nutiseadme tehase kõrval asuvasse prügikasti. Loomulikult võiks ma ka mõelda, et need minu tellitud paar hilpu või kõrvaklapid ei muuda Hiina tööliste elu raskemaks, aga kui nii mõtleb sadu ja tuhandeid inimesi, siis see juba muudab midagi. Loomulikult pole ma nii naiivne, et ma arvaks, et keegi jätaks nüüd sellepärast midagi tellimata. Ma tunnen ennast lihtsalt ise paremini, kui ma tean, et mina nii ei tee. Ega lase ka oma perel teha. 

Ma olen elu jooksul ikka väljamaalt tellinud. Sportsdirectist nt. Aga viimati, kui ma vaatasin, oli see UK firma. Ja sealt ma tellisin ühed Lee Cooperi tennised, mitte mõne tundmatu Hiina töölise valmistatud platvormkingi. Ja loomulikult OTTOst olen ka tellinud, aga no millest me räägime. Saksa kvaliteet siiski.

Ehk siis see on veidi kummaline, et leidub siiski veel inimesi, kes on valmis odava kraami eest riskima esmalt sellega, et kaup jõuab saja aasta pärast kohale, see ei pruugi olla kvaliteetne ning see ei pruugi olla üldse see asi, mida taheti. Palju lihtsam oleks ju minna poodi ja sealt ilma mingi paanitsemata vajalikud asjad ära osta, mitte tellida (suures osas ebavajalikke) asju Hiinast. Aga taas, tarbimisest tean ma nii vähe, kui võimalik, sest ma ise olen tarbimisega, mis ei puuduta just raamatuid ja söögikaupu, ajast maha jäänud. Võib-olla on netist tellimine põnevam?

No ja siis leidub veel suur grupp inimesi, kes on leidnud suurepärase äritegemisvõimaluse, ehk siis tellivad Hiinast suure koguse mingit kraami ning hakkavad seda edasi müüma. See on siis hea variant. Halvem variant on see, kui inimene teatab, et ta tellib Hiinast kraami ja et tema vahendusel on võimalik osta. Raha peab loomulikult ette ära maksma ja tagastada toodet ei saa. Pahaaimamatud ostjad mõtlevad, et ohhoo, kui hea ja lihtne võimalus, ning kurvastavad, kui oma toote, mis hoopiski tellimusele ei vasta, kätte saavad. Postkontorites on seetõttu Hiina müür ja inimesed soiuvad, miks tarne nii kaua aega võtab. Aga miks, MIKS TELLIDA? Jätame kõrvale, et need asjad on tõesti odavad. Tegelikult ei ole meil seda kraami enamuses ju vaja. 

Siis ma mõtlesin seda ka, et jumal tänatud, et ma poja saan, sest see hoiab mind igasuguste tüdrukuvidinate ja kaunistuste ostmisest/tellimisest, kui ma täiesti ära keerama peaksin. Poistega on ikka selles suhtes lihtsam.

Kommentaare ei ole: