28 jaanuar 2015

Nimemaagia

Mu käest on väga palju küsitud, mis ma tulevase ilmakodaniku nimeks panen. Või tähendab, mis me paneme, aga no kuna mina teen ikkagi ära põhitöö ehk siis kandmise ja sünnitamise, siis on mul suurem otsustusõigus. Arvan ma. Iga kord olen ma vastanud, et pole veel mõelnud, pole veel nimevariante ja muud ebamäärast. Ega ma valetagi – isegi, kui praegu oleme välja valinud nime, mis väga meeldib, ei taha ma enne eesti.ee-s registreerimist öelda, et jah, meil on kindel nimi olemas. Sest midagi pole siin maailmas kindlat.

Kindel on aga see, et kohe algusest peale välistasin ma kaksiknimed ja praegused moodunimed, nagu Sebastian, Kristofer, Rasmus jms. Lisaks vaatasin ma üle ka eelmise aasta nimetopi ja veendusin, et ka sealt ei saa ükski mu valitud nimeks. Sten välistas veel piiblinimed ja itaalia-hispaania nimed (neid ei tahtnud ka mina tegelikult). Hetkeks flirtisin tšehhi nimedega (pärast Kundera lugemist), aga need olevat "liiga slaavi". Sõelale jäid saksa ja skandinaavia nimed, tingimuseks, et need oleksid lühikesed, lihtsad hääldada ja tugevad. Friedebert, Gottlieb, Ludwig ja sellised ei vasta loomulikult ühelegi tingimustest. Üks tingimus oli ka see, et ühelgi tuttaval ei tohi olla sama nime. Võib-olla olen ma imelik, aga ma lihtsalt ei taha mingit eelnevat seost nimega. Mõnel tuntud inimesel – palun väga! Aga ka sel juhul mitte liiga kummalisel või eksponeeritaval. Ahjaa, võõrtähti ei tohi sees olla.

Esmalt tundus Otto jube äge nimi aga teatavatel põhjustel ei saa seda panna. Kui mu perekonnanimi oleks Masing, siis ma muidugi paneks nimeks Otto Wilhelm – ja silm ka ei pilguks. Aga ei ole. Tööl muidgi valmistaks selline valik teatavat elevust, aga pole vaja inimesi liiga palju ka rõõmustada. Otto oleks saanud valituks Bismarcki järgi siis. Lisaks on see vahva nimi, mida on lihtne hääldada ja pea võimatu valesti kirjutada. Siiski jääb see välja. Perekonnanimega ka ei sobiks eriti.

Tegelikult on üks nimi juba valitud, aga seda ma välja öelda ei taha. Mitte kellelegi, pinnigu, mis pinnivad. Sten muidugi kuulutab seda juba üle ilma, aga mina ei taha. Äkki ... ikka tuleb mõni muu mõte. Igatahes pole praegu valitud nimel võõrtähti (ka mitte klusiile), see on kergesti hääldatav, tugev ja ühesilbiline. Ja kuna paljud väidavad, et "mehe nimes peab ikka r-täht sees olema", siis on ka see tingimus täidetud. Nende vihjete põhjal peaks arvamine tegelikult üsna lihtne olema.

Kommentaare ei ole: