24 veebruar 2015

Miskit on mäda meie haridussüsteemis

Et ma sügisel taas kooli kavatsen minna, siis olen ma hakanud uuesti mõtlema sellele, kellele ja mis eesmärgil meie kaunis riigis see paljukiidet ülikooliharidus siis mõeldud on. Ilmselgelt mitte neile, kes kasutaksid seda vahendina tööle saamiseks. Muidu ju ei diskrimineeritaks neid, kes juba kooli kõrvalt tööle tahaksid minna. Olen ise õppinud ju nii statsis kui ka kaugõppes ja kohe väga on näha, et kaugõppuritesse suhtutakse nagu alamklassi - no mida teie siit ikka tahate, vaid diplomit kätte. Aga - taas oma kogemustele toetuses - võin öelda, et kaugõppurid on oluliselt püüdlikumad ja tublimad, kui verinoored statsid, sest nemad juba teavad, miks nad siia kohale on tulnud. Gümnaasiumi lõpetanult on aga vast veidi vara oodata elumääravaid otsuseid, või mis? 

Minu statsikursalt on 90% inimestest pööranud oma elud täiesti teise suunda, ehk selja saksa keelele. Ka mina ise. Aga mitte sellest ei tahtnud ma rääkida. Pigem sellest, miks Eestis, kus palgad on sellised, nagu nad on, soositakse ikka seda, et inimene hakkab tööle alles 25+ (kui magister läbi). Kui siiski, sest kõiksugused välisprogrammid tuleb ka ju läbi proovida. Mina ettevõtjana ei võtaks sellist inimest tööle näiteks. Kuidas ma tean, et a) ta suudab üldse täiskoormusega töötada, b) tal on vajalikud ümberlülitusoskused, b) ta suudab töötada kollektiivis. Pigem eelistaks mõnda keskharidusega tööl käinud inimest (ja ma ei räägi seda sellepärast, et ma ise lõpetanud veel pole). Lihtsalt töökogemus näitab ikka oluliselt rohkem kui kraad. Vihale ajab mind ka see, et kui inimene on siiski otsustanud ennast harida ja läinud ülikooli, peab ta olema kas ise kröösus või siis vähemalt omama sellist inimest oma lähikonnas. 

Mitte, et ma teaks, kuidas sellist olukorda muuta. Võimalik, et mingid ideed peas siiski keerlevad. Näiteks need, et "tasuta kõrgharidus" on hariduse ja tööturu surm ja et jumala eest, ülikoolid peaksid vastu võtma vähem inimesi. Kutseharidus on näiteks palju olulisem. Ahjaa, sellest rääkides, siis riik peaks hoopis rohkem toetama kutseharidust, mitte pumpama raha töötute filosoofide koolitamiseks. Las sellised erialad olla tasulised, mitte IT. Kummaga me siis õigupoolest maailma vallutame?

Kommentaare ei ole: