27 september 2015

Moest väljas

Kolmapäeval käisime Kaisaga Artises (millegipärast beebikinos) Reet Ausi filmi "Moest väljas" vaatamas. Tegelikult oli autoreid veel, aga peamiseks idee kandjaks oli ikkagi Reet Aus. Mis oli siis peamine idee? Moetööstuse kitsaskohad ehk see, kui kehvasti mõjub kiirmood keskkonnale. Film oli lühike, aga hea ja mõtlemapanev. See ei rääkinud midagi sellist, mida ma enne teadnud poleks, aga kui see kõik ära visualiseeritakse, on ikka mõtlemapanev küll. Eks igaüks võib eeldada, et rõivaste tootmisel tekib jäätmeid, aga kui sa ikka näed kuhjade ja tonnide kaupa riidejäätmeid, siis ... vähemalt minul tekkis küll tõrge uute riiete ostmisel. Filmis puudutati küll riiete tootmistingimusi väga põgusalt, aga siiski jäi mulle pähe kumisema, et õmbleja kuupalk on sama suur kui üks teksapaar. Üür, muide, on kõrgem. 

Pärast filmi vaatamist võis tekkida nii mõnelgi inimesel küsimus, mida teha? Mida saab üks väike inimene teha, et sellist raiskamist peatada? Selleks on tegelikult üsna mitu võimalust, millest mõnd ka filmis mainiti. Näiteks ostmisel uurida, kus ja millistes tingimustes on need rõivad toodetud. Mina pakuks veel välja, et ei tasu üldse kiirmoodi tarbida ning panustada hoopis kvaliteedile. Teine võimalus on sukelduda taaskasutusmaailma ja avastada, kui põnev ja värviline see on. Mul on juba pikemat aega kavas teha oma riidekapis üks puhastuskuur ja palju riideid sealt veel mõnele ringile saata. Pärast filmi see plaan kinnistus ja nüüd ootan ma vaba aega, et selle tööga pihta hakata. E riietega teen ma taaskasutuskuuri iga kuu, aga ise ma nii kiiresti ei kasva. 

Mida ma veel soovitan, on lõpetada see Hiinast riiete tellimine. Mul langeb iga kord käsi kabuurile, kui ma kusagilt loen või kuulen, kuidas mõni piff endale suure hulga (suht mõttetuid) kaltse Hiinast tellinud on ja siis kiitleb, kui odavalt ta selle kõik saanud on. Kvaliteet ja selle puudumine on üks asi, väljanägemine ja selle puudumine teine asi, aga omaette teema on hoopis see, mida see kiirmood teeb a) keskkonnale ja b) väiketootjatele. Lisaks see, et suurt osa sellest kaltsuhunnikust ei lähe ju ometi kellelegi vaja.

Kommentaare ei ole: