27 oktoober 2015

Minu raiskamisvaba nädal ehk ole maailmale parem sõber!

Terveilm.ee koduleheküljel kutsutakse üles nädal aega vähem ning teadlikumalt tarbima. Loomulikult pakkus see mulle huvi, nii et mõtlesin kohe: tahan ka! Lugedes täpsemalt, sain aru, et tegelikult ma elangi nii, nagu ülekutses kirjas on, aga kuna tarbimise vähendamine on mulle südamelähedane teema, siis otsustasin siiski nädal aega eriti teadlik olla. 

Üleskutses on järgnevad punktid.

1. Väldi kilekotte. Ma ei saa öelda, et ma neid nüüd väldiksin, sest köögikappi on mul kogunenud mõningane varu, mida nüüd usinalt taaskasutan. Sel nädalal otsustasin aga siis üles otsida oma riidekoti ning sellega poes käima hakata.

2. Joo kraanivett. Ma joon iga päev liitrite kaupa kraanivett. Pudelivee tootmine kulutab metsikult vett ja energiat ning kuna see vesi ja energia saadakse maadest, kus kummagagi priisata pole, on see eriti paha. Pealegi ei maitse mulle pudeliveed, need on enamasti ülesuhkurdatud või liiga soojad. 

3. Osta vähemalt üks eetilise märgistusega toode. Ma suhtun eetilistesse märgistustesse teatava umbusuga ja seega kahtlen, et selle punkti täidan. Küll aga on mul plaanis nende kohta veidi rohkem lugeda.

4. Sorteeri! Seda teen ma ka niigi, aga sel nädalal viin ma siis kõik pudelid taarapunkti. Khmm, see tähendab, et Sten viib.

5. Kasuta kondiauru. Õnneks pole mul autot, nii et liikumise suhtes olen ma kohe eriti keskkonnasõbralik. Kesklinnas elamise üks plussidest on ka see, et igale poole saab jalgsi.

6. Ignoreeri troopilist ja osta värsket Eesti toitu. Minu puhul tähendab see siis banaanidest ja mangodest loobumist.

7. Jäta topsijoogid vahele. Et ma viimasel ajal palju väljas ei liigu, siis ei teki mul ka kiusatust kohvitopsi järele haarata. Vanasti oli aga küll mõnus putkast üks kohv haarata ning Plaadikale istuma minna. Ilmselt oleks vaja sellest siis loobuda.

8. Vali sõbrale sünnipäevakingiks elamus, mitte asi. Lähitulevikus pole kellelgi sünnipäeva tulemas, nii et ei mingeid kinke. Ma suunan selle nõude siis jõuludesse ning proovin jõuludeks elamusi ja isetehtud manti kinkida.

9. Tee üks lihavaba päev. Meesterikkas peres on see üks kurb ettevõtmine, aga ma tegin südame kõvaks ja seega on meil lihavabaks päevaks reede, mil ma teen kõrvitsasuppi. Õnneks on Sten märkimisväärselt leplik inimene toidu suhtes, nii et eks ta lepib ka maltsaga. E ei oska ennast veel piisavalt verbaalselt väljendada, nii et tema ei loe.

***

Kuna need nõudmised olid minu jaoks veidi lahjad, siis otsustasin lisada veel mõned ja siin need on.

10. Rohkem toorainet, vähem valmistoitu! Ei mingeid pihve, poesaiakesi, valmistoitu! Sellele mõeldes on mu külmkapp täis sealiha, kana, kõrvitsat ja ... neid asju, mis mulle meelde ei tule. Täna tegin näiteks šokolaadisaiakesi ja mõtlen siiani, miks ma enne üldse poest saiakesi ostnud olen. Miks?

11. Saada asju uuele ringile! Kõik E riided, mis talle väikseks jäänud on, annan ära. Ma teen seda vahel niikuinii, nii et sel nädalal tuleb siis uus kapikoristusring. Lisaks teen ma uue inventuuri enda riidekapis.

12. Kanna sekkarikraami! Sel nädalal kannan ma ainult neid riideid, mis ma kaltsukatest soetanud või teistelt saanud olen. See pole kusjuures üldse raske, sest mu lemmikriided on just pärit teiselt ringilt. Kui ma viitsiks või kui mul oleks kaamera, siis ma pildistaks need üles ka, aga see pole ometi ju koht minu enda demonstreerimiseks, eksole.

13.Tarbi vähem. Veel vähem! Ostan vaid neid asju, mida hädasti vaja läheb, ehk söögiasju. Ei mingeid emotsioonioste, ei mingeid oh-kui-armas-oste. Tarbimise vähendamise alla läheb ka elektri ja vee säästmine. Ja ei mingisuguseid maiustusi - kodus saab ka küpsetada.

***

Alustasin eile oma raiskamisvaba nädalat ning siiani, mil möödunud on kaks päeva, on kenasti läinud. Eile sain E-le hunniku riideid, nii et olin omadega suisa plussis. Täna käisin poes vaid kohvi ja kartuli jahil ning suutsin isegi alkoholivabadest õlledest ilma igatsevate pilkudeta mööduda. Tundub, et nädala lõpuni ei pea üldse poodi minema. Homseks olen planeerinud inventuuri ning väikese uurimuse taaskasutuse kohta. Lisaks on mul valmis tehtud menüü terveks nädalaks, mis ei sisalda ühtegi valmistoitu. Vot nii!

Aga tehke ka üks raiskamisvaba nädal! Või muutke lihtsalt veidi oma tarbimisharjumusi. Uskuge mind, see on lihtne!

Kommentaare ei ole: