11 oktoober 2015

Suhteekspert annab nõu

Me oleme Steniga tegelikult väga erinevad inimesed. Tema on pea pilveis, minu jalad on juurdunud maasse; tema unistused on suured ja lennukad, minu unistused algavad lausega "Äkki ühel päeval, kui võimalust on ..."; kui mina lähen poodi, saabun ma tagasi nädalamenüüga, kui tema, siis delikatesside, maiustuste ja õllega. Tähtsates asjades aga oleme üht meelt: me armastame maagilist realismi, Depeche Mode'i ja Rammsteini, ei salli rahvarohkeid paiku ning vihastame, kui kusagil valesti kirjutatud eesti keelt näeme. Nii et üldiselt on kõik paigas, ilus ja hea.

Sattusin vaatama "Abielus esimesest silmapilgust" ja see tore saade tekitas minus mitmeid mõtteid, millest enamik on teemal "Kuidas inimesed küll nii mõtlematud on". Või siis on loogika üliharuldaseks muutunud. Kuna ma olen ääretult lahke inimene ja tõeline suhteekspert, siis siinkohal olgu kõik head ja vead üles loetletud.


Paar 1. Tibi (absoluutselt mitte halvasti mõeldud hüüdnimi, aga lühendada on ju vaja) ja tüüpiline Eesti playboy. Jah, ma tean, et ma stereotüpiseerisin. Nende meelevaldselt kokkupandud suhe algas krahhiga, sest poiss arvas, et on okei samal päeval kohatud näitsikut alasti voodis oodata ning tšikk leidis, et parim jututeema suhte alguses on eelmised suhted. Juhtus nii, et tšikk tõmbus sellised ootamatu üllatuse peale kookonisse ja poiss ei kavatsenudki hakata oma eelmistest suhetest vadistama, nii et kohe kerkis nende vahele sein. Kumbki ei saanud aru, mida ta valesti tegi. 

Nõuanne 1. Võib tunduda ennekuulmatu, aga kõik inimesed ei taha samal päeval kohatud inimest alasti näha. Kindlasti leidub neid, kes tahavad, aga sellised asjad tasub enne kokku leppida, et mitte ebameeldivaid üllatusi tekitada. Ning lause "Ma olen harjunud alasti magama" ei ole hea argument, sest näiteks mina olen harjunud alasti kodus ringi kõndima, aga kui keegi külla tuleb, siis ma panen ikka riided selga.

Nõuanne 2. Kui tahta pikaajalist ja harmoonilist suhet või vähemalt meeldivalt aega veeta, siis ei tasu kaaslaselt uurida, millised olid tema eelmised suhted ja kuidas need lõppesid. Ilmselt on põhjuseid, miks need suhted on eelmised ja kõik suhted ei lõppe lillede ja liblikatega - mõned lõppevad vaikuse ja uksepauguga. Kui inimene tahab neist rääkida, siis ta räägib, kui ei taha, siis pole ka mõtet pinnida. "Mul on õigus teada, sest siis ma tean, milleks valmis olla" ei ole piisav põhjus surkimiseks, sest ilmselt kaaslane ei ütle "näed, mina tegin pahasti ja petsin ja olin mölakas ning sellepärast läks suhe lõhki", vaid pigem esiteb enda versiooni, kus temal oli õigus. Või on vait ja mõtleb, miks tema privaattsooni tungiti. 

Nõuanne 3. Kui sina tahad hingelist suhet ja pikki jutuajamisi, aga teinepool leiab, et tal pole enne su nimegi vaja teada, kui alasti voodisse hüpata, siis äkki te siiski ei sobi kokku? Tasub selle peale mõelda. 

***

Paar 2. Pettunud tšikk ja mittearvestav poiss. Tšikk ei suutnud esmakordsel kohtumisel oma pettumust varjata. "Oot, see ongi vä? Tegelt? Ma ju tahtsin hoopis teistsugust, mehelikumat meest!" Selliselt mõtteid võis peaaegu jutumullina ta pea ümbert lugeda. Otse loomulikult sai sellest aru ka ta kaaslane ja kuigi ta ei hakanud nutma ja hüsteeritsema, siis tegi ta ainuõige otsuse: elada oma elu edasi ja mitte lasta ennast tibist oluliselt häirida. See aga ei sobinud tibile, sest "Miks ta ometi minuga ei arvesta?"

Nõuanne 1. Kui sa oled üsna selgelt välja näidanud, et kaaslane ei vasta sinu kujutelmale printsist valgel hobusel, ning ei suuda koguni esimesel päeval viisakust teeselda, siis ei tasu oodata, et kaaslane edaspidi pingutada viitsib. Kui keegi mulle annaks mõista, et ma ei ole päris tema maitse, aga noh, sital ajal käib kah, siis ma kohe kindlasti ei hakkaks oma plaane ümber tegema, et tema suguvõsaga loomaaeda minna või muud igavat jura tegema hakata. Suhtes on paraku nii, et nii palju, kui annad, nii palju saad ka vastu ja kui sa annad vaid vingu, siis vastu saad ka ... heal juhul tagasitõmbumise. 

Nõuanne 2. Olgu, enda arvates tulid nii palju vastu, et otsustasid proovida, kas suhtest saab asja. Aga, kas tead, et meestel on ka mälu ja eneseuhkus? See, kui nad ei eidetse "Kuidas sa saad mind nii alaväärseks pidada, miks sa siis minuga koos oled, kui sa mind ei taha", ei tähenda, et nad seda ei mõtle. Poiss on isegi väga vastutulelik ja viisakas, et ta sind pikalt saatnud pole. Seega ela oma elu ja las tema elab oma elu ja ära suru talle kohe kohustusi peale. 

Nõuanne 3. Kohtingutele ei tasu kogu oma suguvõsa kaasa vedada ja eriti mitte väikeseid lapsi. Kui teine inimene on välja öelnud, et ta veel ei taha lapsi, siis ei ole mõtet teda "harjutada" mingite suvakate lastega. Sellest ei hakka ma üldse rääkima, et miks, oo, miks hakata kohe uurima teiselt, kas ta lapsi tahab. 

Nõuanne 4. Ma ei teagi, mida veel soovitada, aga poisile ka midagi: kui õige suhe on sinu jaoks selline, et elatakse eraldi, siis oleks võinud enne mõelda, kas tulla suhtesaatesse. Enamikul inimestest on selline vanamoodne arusaam, et suhtes inimesed elavad koos. Teine variant on sebida mõni keskatšikk, sest neid enamasti kodust eraldi elama ei lubata.


***

Lõppsõna.  Igas suhtes on vaja teha kompromisse, aga kui need kompromissid on ikka liiga suured, siis tasub mõelda, kas ikka tasub suhe luua. Alguses on armastus suur ja ollakse valmis paljust loobuma, aga kui suur kirg on lahtunud ja avastad, et tegelikult polegi kaaslase enne nii nunnuna tundunud veidrused nii armsad, vaid hoopis häirivad, siis on kuri majas. Näiteks olin mina paar aastat tagasi kõrvuni armunud ühte väga kenasse noormehesse ja ega temagi just ükskõikne olnud. Asi oli aga selles, et me olime nii erinevad inimesed, et seda erinevust sai suisa noaga lõigata: tema oli sportlik  ja tervisliku eluviisi musternäidis, mina ei teinud päeval ja ööl vahet. Peale selle oli veel nii palju asju, mis kokku ei sobinud, et ma otsustasin südame kõvaks teha ning minema jalutada. See polnudki nii keeruline, kui arvestada seda, et millegipärast ei suutnud see kaunis noormees ise ühtegi plaani teha ega mind välja kutsuda. Uskuge mind, see on see kõige halvem variant, sest milline naine viitsiks ise kogu aeg esimesi samme astuda? Või milline mees?

Kommentaare ei ole: