11 november 2015

Lubage tutvustada: üks hea ema

Ma tegelikult ei tahtnud üldse täna sellistel teemadel kirjutada, sest mu elus on palju muud tegemist ja muretsemist, aga Varro suvatses sõna võtta teemal, et naised peaksid rohkem sünnitama ja vähem töötama, ning mina ei saa mitte vaiki olla. Üldiselt olen ma nõus, et emasid peaks tunnustama, sest igaüks, kes on sünnituse läbi teinud, peaks saama ühe Mutterkreutz'i, aga ...ometi muudab see kirjatükk mind ühtaegu kurvaks ja vihaseks, sest see propageerib lapsi enne tööd ja töö asemel ning see on just see, mille vastu mina oma hinges võitlen. Ja väljaspool hinge ka. Ma ei saa aru, kuidas saab keegi tänapäeva Eestis öelda naistele, et tehke rohkem lapsi ja loobuge karjäärist, kui emapalgaga on lood sellised, nagu nad on, lapsetoetustega samuti ning üksikvanemate statistikast ei hakka ma üldse rääkima. 

Põhimõtteliselt ütles Varro, et naised, elage kellegi kulul! Minu arvates peaks aga peaaegu et seaduses kirjas olema, et iga naine tohiks saada vaid niimitu last, kui ta üksi suudab üles kasvatada. Ma ei viska siin kive meeste kapsaaeda ega vihja, et kõik mehed panevad putku, kui last näevad, aga elus tuleb kõike ette: surma, õnnetusi, lahkuminekuid. On hea, kui naine teab, et sellistel juhtudel saab ta vähemalt ise oma lapse(d) üles kasvatada. Ja loomulikult tuleb ka ette, et mees kergitab kaabut ja lahkub ning kui olla seni mehe rahakotil elanud, on kukkumine kõrge. Teiseks - kui palju on üldse neid mehi, kes suudaksid tervet peret üksi üleval pidada? Kahtlustan, et mitte eriti palju. Ja siis tekivadki need sajalapselised perekonnad, mida Kodutunde saates näidatakse. 

Ilmselt on Vartsil halbu kogemusi tarkade ja haritud naistega, sest artiklis mainib ta samuti, et karjäärinaised on saatanast. Minu arvates aga peakski just haritud, ettevõtlikke ja edasipüüdlikke naisi esile tõstma ja tunnustama, sest just nemad on need, kes näitavad, naised suudavad sama palju (kui mitte rohkem) kui mehed ning nad on väärt samasugust austust ja palka kui mehed. Just selliste naiste tõttu vähenevadki stereotüübid, palgalõhe ja kivistunud arusaamad, et naised sobivad ainult kööki. Tundub muidugi, et Varro elab mingis kastis ega ole kuulnudki, et sellised asjad Eestis eksisteerivad. Samamoodi, nagu ta pole kuulnud üksikvanematest, vaesuses ja vägivalla keskel elavatest "normaalsetest" perekondadest ja paljust muust.

Vahel ma mõtlen, et äkki ma pingutan üle, kui räägin fenimismist, võrdsusest ja diskirimineerimisest, sest äkki polegi probleem nii suur? Mu enda tutvusringkonnas on näiteks valdavalt sellised mehed, kes suhtuvad naistesse kui võrdsetesse liigikaaslastesse. Siis aga näen ma varrosuguseid, kes arvavad, siiralt, et KKK ongi naiste tõeline koht, ja ma mõistan, et ei. Ma räägin liiga vähe võrdsusest, feminismist ja diskrimineerimisest.

***

Lapse üleskasvatamine on Eestis niikuinii kummaliseks tehtud. Näiteks kestab vanemapuhkus kolm aastat, aga palka saab sellest vaid 1,5 aastat - mis sõnumi riik sellega emadele saadab? Elage see ülejäänud aeg oma meeste kulul! Minu arvates on see aeg niikuinii liiga pikk, sest olgem ausad - olla kolm aastat töömaailmast eemal võib mõjuda surmavalt karjäärile. Ja ma ei mõtle siin mingit üle-laipade-karjääritegemist, vaid tavapärast tööelu. Iga naine riskib lapsepuhkusele jäädes töökoha kaotamisega. Seaduses on loomulikult kirjas, et lapsepuhkusel olevat töötajat ei tohi vallandada, aga tööandja seisukohast on ka arusaadav, et kolme aasta järel uuesti tööle tulevat inimest enab väga hästi rakendada ei osata. Lisaks töökohakaotamisriskiga on veel risk jääda ilma oma seksikast kehast, sõpradest, mehest ja halvemal juhul tervisest. Ilmselt pole Varro naine talle seda kõike maininud, kartes kaotada sedavõrd seksikat ja mehelikku meest, aga ausõna, sellised ohud on väga reaalsed. Ning selle kõige juures rääkida naistele, et tehke lapsi, nahhui te tööle ronite ... Äkki järgmisena võtaks valimisõiguse ja ülikoolis käimise võimalused ka ära? Mis neil, naistel, ikka valida lasta, kuradi karjäristid sellised!

1 kommentaar:

notsu ütles ...

Tundub muidugi, et Varro elab mingis kastis ega ole kuulnudki, et sellised asjad Eestis eksisteerivad.

Oh, ma usun küll, et ta teab, et eksisteerivad, ta lihtsalt ei arva, et see oleks kuidagi halb. Sest mis on palgalõhel häda, kui "naise palk on nagunii ainult taskuraha".