17 jaanuar 2016

Viljatusest ja mähkmeist

Ma tegelikult saan aru küll, et need, kes bioloogiatundides magasid või loogikaga väga sina peal ei ole, on üpris vastuvõtlikud kõiksugustele vandenõuteooriatele ja usuvad meditsiinilisi "fakte", kui need piisavalt lihtsalt ja piisava koguse võõrsõnadega kirja on pandud, aga kuna ma olen rumaluse propageerimise vastu, siis pean ma oma kohuseks tarkust jagada. Mis mind seekord välja vihastas? Lugesin ühe inimese arvamust, et ühekordselt kasutatavad mähkmed tekitavad viljatust - ja arst/bioloog/loogik minus leidis, et ei saa asja nii jätta, et keegi arvab ja äkki keegi veel usub ka seda jama. Seega võtkem appi oma terve mõistus ja mõelgem veidi järele.

Ma saan aru, et aluseks on see uuring. Esiteks peaks kohe mainima, et 48 ei ole piisav valim - isegi mina suudaks sellise valimi kokku koguda ja mingisuguse uuringu korraldada, aga et seda kohe siis ka tõestatud faktina esitada ... no ma ei tea. Pealegi - kui valim on geograafiliselt ja kultuuriliselt ühe riigiga piiratud, muudab see uuringu veel ebausaldusväärsemaks, sest ilmselt on ka palju muid tegureid mängus. Uuringust siis ka veidi: 48 beebiga tehti katse, milles kõigepealt pandi nad plastikust mähkmetesse ja seejärel puuvillastesse mähkmetesse ja pärast avastati, et pärast plastikmähkmetes viibimist oli beebide kehatemperatuur 1 kraadi võrra kõrgem. Ja et kuumus halvendab sperma kvaliteeti, siis äkki-äkki mõjutab see kuidagi nende beebide (poisslaste siis) viljakust. Kusjuures keegi ei öelnud, et vot näed - tulevane viljatute meeste põlvkond on sündinud, vaid öeldi, et see võib olla üks põhjustest.

Aga funktsionaalne lugemisoskus on siinkohal mõned inimesed maha jätnud, sest miks muidu kriisata, et ühekordsed mähkmed tekitavad viljatust. Mõelgem loogiliselt, isegi artiklis on mainitud ja seda võiks tegelikult ise ka teada, et spermakvaliteeti alandab kuumus ning kuumust tekitavad ka puuvillased mähkmed (küll oluliselt vähem) + lisaks veel riided, mis nende mähkmete otsa pannakse. Ei ole nii, et kui mähid beebikese riidest mähetesse ja topid talle jalga kilepüksid, oled kõik õigesti teinud. Või et otsustad tite potile treenida u kolmeaastaselt ning las seni higistab mähkmeis. Teine ja põhiline asi - seemnerakud tekivad alles puberteedieas, nii et ei tea mina, mida see kuumus beebipoistel seal mõjutab. Kui tõesti puberteedieas kanda kitsaid pükse ja tegelda veel innukalt jalgrattaspordiga (ettevaatust, hipsterid!), võib tõesti juhtuda, et viljakus on veidi madalam kui neil, kes lohvakais riideis talvel uisutamisega tegelevad. Aga viljakuse puhul on määravad nii paljud muud tegurid, nii et ühte ja kindlat ei saa välja tuua. Kolmandaks: kuumus mitte ei tekita viljatust, vaid alandab spermakvaliteeti. Viljatus on veidi teine asi, aga noh, bioloogia oligi üks raske aine.

Nii, loodan, et õigus sai nüüd jalule seatud. Üldiselt ei viitsi ma teiste inimeste rumalustele tähelepanu pöörata ja isegi keelevigu ei viitsi ma enam parandada, aga no siinkohal ei saanud ma küll vaiki jääda. Ma olen väga selle vastu, kui idiootseid minivalimiga uuringuid ja mingeid ebaloogilisi järeldusi esitada faktidena, eriti veel siis, kui need on seotud meditsiiniga. 

Kommentaare ei ole: