09 juuni 2016

Kuidas herr Ernst endale nime sai

Mulle meeldib väga lugeda ja kuulda igasuguseid nimelugusid, sest minu arvates ütleb see, mis nimi oma lapsele pannakse, nii palju nimepanija kohta. Pealegi on nii huvitav teada, mille järgi üldse nimesid valitakse - kas tähenduse, levimise, kõla ... Minu jaoks on üsna tähtis näiteks see, et nimi poleks kuidagi ebameeldiva või halva tähendusega, sest ma usun mingil määral nime mõjusse. Mitte sellesse, et kogu saatus on nimega ette määratud, vaid pigem, et kui panna mingi väga kummaline nimi, siis kuidagi hakkab see ikkagi eelarvamusi tekitama, olgu siis inimene ise nii tore ja tark kui tahes. Võimalik, et mina olen lihtsalt väga pealiskaudne inimene, aga ma kortsutan küll hetkeks kulmu, kui näen nime Syrelyn-Chrysetta-Desyr vms. Õnneks on see eelnev minu vaimusünnitis, aga ega paljud eksisteerivad nimed sellest paraku kaugele jää. Aga mitte sellest ei tahtnud ma rääkida.

Alustuseks väga lühidalt minu enda nimest. Ega siin pikka lugu taga olegi, juhtus lihtsalt nii, et mina ja Madis sündisime madisepäeval ja nii polnud vaja pikalt mõelda: Madis sai nimeks Madis ja mina lihtsalt midagi kokkusobivat. Ma olen oma nimega üldiselt üsna rahul, sest see on piisavalt vähelevinud, et iga teine sama nimega poleks, ja samas piisavalt levinud, et inimesed seda kirjutada oskaksid. Välismaalased välja arvatud loomulikult. Lisaks on see üsna eatu nimi ja ei tekita - ma naiivselt arvan muidugi - mingeid kummalisi assotsiatsioone.

Nüüd aga Ernsti nimest. Kui oli teada, et laps tuleb, siis hakkas kohe suurem nimeloome pihta. Õnneks polnud meil Steniga suuri vaidlusi ja kaklusi, sest esiteks on Sten äärmiselt vastutulelik ja rahumeelne inimene ja teiseks olid meil üsna sarnased tingimused. Kui oleks tulnud tüdruk, siis oleks tekkinud suuremat sorti valimine nimede Linda ja Luisa vahel (ja minu poolt veel Ursula), aga et tuli poiss, siis ... olime me esmalt päris nõutud. 

Minu tingimused olid:

- ei tohi olla kaks nime
- ei tohi olla moenimi (Sebastian, Robin, Rasmus ...)
- ei tohi olla ühegi tuttava nimi
- lühike
- perekonnanimega sobiv
- hea tähendusega
- soovitatavalt kuidagi kirjandusega seotud
- soovitatavalt mõni suguvõsanimi

Ma loomulikult ei eeldanud, et ma ühtegi  sobivat nime kunagi leian, eriti kui lisasime juurde Steni tingimused:

- ei tohi olla ühegi jalgpalluri nimi (sest äkki, äkki oleksin ma muidu tahtnud nimeks panna Manuel või Gianluigi)
- ei tohi olla piiblinimi

Võite isegi arvata, kui palju sellistele tingimustele vastavaid nimesid eksisteerib. Seega olimegi üpris nõutud, sest kuigi mingid nimed tulid juba jutuks, ei tundunud need päris õiged. 

Siis aga lugesin ma ühel ilusal päeval Hemingway romaani "Saared hoovuses" ja äkki turgatas pähe: aga miks mitte selline nimi nagu Ernst! See ju vastab kõikidele tingimustele. Rääkisin Stenile ka, kinnitasin, et ma ei tea ühtegi sellenimelist jalgpallurit ja nõus ta oligi. Kivi langes kohe südamelt. Eriti veendusin ma nime sobivuses siis, kui Ernsti esimest korda nägin ja ta mulle kulmu kortsutades otsa vaatas - siis teadsin, et sobivamat nime poleks küll osanud valida (ernst - tõsine sks k).

Siiani olen rahul, kuigi inimesed seda hääldades vahel keele ära nikastavad.

Kommentaare ei ole: