29 juuli 2016

Kuidas ma töötan

Sattusin ühel kaunil päeval lugema, et blogiga on võimalik raha teenida. Mina seda loomulikult ei tee, sest see eeldaks minult palju tegevusi, mida ma ei viitsi teha. Pealegi olen ma aru saanud, et inimesed, kes siia satuvad, ei kiljuks õnnest, kui ma äkitselt tootearvustusi kirjutama hakkaksin. Või siiski? Ma võin ju kirjutada sellest jubedast maasikamaitselisest kokteilist, mida ma praegu joon, või soolase karamelliga jäätisest, aga et ma ise pean selliseid jutte nii igavaks, siis parem mitte. Mul endal peab ikka ka huvitav olema. Räägin siis parem sellest, kuidas mina raha teenin ja rohkem sellest, miks mõned inimesed arvavad, et see töö raha väärt ei ole. Tegelikult pole juttu vaid minu tagasihoidlikust isikust, vaid kõikidest tõlkijatest/toimetajatest/kirjutajatest.

Nüüd olen ma oma sotsiaalset aktiivsust kõvasti alla tõmmanud, aga vanasti juhtusin ma päris tihti seltskondadesse, kus oli uusi inimesi ja kus jutt läks sellele, millega keegi tegeleb. Rohkem kui tihti kuulsin ma pärast seda, kui mu vestluskaaslane oli teada saanud, et ma sakslane olen, selliseid reaktsioone:

- "Mul oleks vaja üks raamat/koduleht/doktoritöö saksa keelde tõlkida, viitsid?"

- "Ostsin just uue kodumasina, aga kasutusjuhend on saksa keeles, tõlgid äkki homseks ära?"

- "Mu uus sebitav on sakslane, äkki õpetad mulle mõned ägedad saksakeelsed laused?"

Et aga kunagi ei järgnenud seda kõige tähtsamat küsimust "Kui palju see maksab?" oli mu vastus eitav. Või siis pigem selline ah-võtame-parem-uued-joogid-ja räägime-hiljem-häma, millega ma lootsin inimest panna unustama, et ma enda kohta sellist infot jaganud olin. Mulle lihtsalt üldse ei meeldi vabal ajal tööst rääkida ja veel enam mingeid pakkumisi, mille tellija ilmselgelt eeldab tasuta tööd, vastu võtta. Miks ma peaksingi? Iga kirjutamistöö võtab ju mult kõige väärtuslikumat ressurssi - aega - ja ma ei leia, et ma peaksin seda heast südamest tegema. Hea südamega ma ju arveid ei maksa.

Tasuta olen ma nõus tegema tööd oma kõige lähedasematele, kes ei kasuta seda ärilistel eesmärkidel. Või siis, kui ma olen teinud vastava kokkuleppe, aga kui keegi eeldab, et ah, mis see paar lehekülge tõlkida/kirjutada ära ole, siis olen ma solvunud nagu väike laps. Minu aeg, minu töö! Kas see polegi siis midagi väärt. Pealegi viib tasuta töötamine töömoraali alla, sest kui ma tasu saan, teen ma tööd korralikumalt. Nii on.

Kommentaare ei ole: