05 juuli 2016

Läti keelest

Olen siin jube elevil, et saan tööl käia, ning räägin õhtul Stenile õhinal oma tööpäevast. Kuidas ma uusi stiile välja mõtlesin, milliseid riidekomplekte kokku panin, kui palju pilte tegin ja erinevaid kode kirjutasin. Vahepeale mainin mokaotsast, et mu saatus on vist olla lätlastega ühes toas, sest ka seekord paigutati mind ühte tuppa meie ainsa lätlasega - õnneks oluliselt normaalsemaga, kui too eelmine toakaaslane. Jätkan juttu oma tööteemal - noh, et ma olen ju nii tubli ja tark ja hea. Pika monoloogi lõppedes tõmban hinge ja jään kiitust ootama. Sten aga, kes ilmselgelt kuulas mu juttu huviga ja süvenenult, ütleb hoopis:

"Kuule, küsi sellelt lätlaselt lätikeelseid roppusi!"

Vot siis.

Paraku pidin aga Stenile pettumist valmistama, sest mul on tunne, et see lätlane ei tea ühtegi roppust - ta tundub lihtsalt nii armas ja korralik. Kohe nii armas, et ta vist kardab mind, sest ma vahin vihaselt ja vaikselt arvutiekraani - poolkatkine arvuti ei too minus välja just parimat poolt. 

Kuigi läti keelt võiks arendada küll, sest praegu oskan ma kirjutada vaid moeteemadel või tean mingeid absoluutselt ebavajalikke väljendeid. Näiteks viimati Riias käies tekkis mul ühes rokibaaris tungiv soov demonstreerida kohalikele rokkaritele oma läti keele oskust, aga paraku ainus väljend, mis mulle meelde tuli, oli "naudas lietus". See tähendab eesti keeles "rahasadu". Too rokkar põgenes ummisjalu, arvas vist, et ma pressin temalt raha välja või midagi.

Nii et kui keegi teab mõnd head viisi läti keele õppimiseks, soovitatavalt virtuaalset, võib teada anda. Mulle meeldib õudselt läti keele kõla - selline kohati laulev ja jutustav. Praegu saan seda rohkem nautida, kui enne, sest enne lapsepuhkusele minekut olin ma ühes toas ühe teise lätlasega, kes a) röökis, b) nuttis, c) draamatses. Ma ei suutnud kogu selle tramburai käigus läti keele ilu just eriti kogeda. Lisaks kõikidele eelpoolmainitud tegevustele kuulas ta veel ülikõvasti vene diskot (öäk), käis umbes iga kuu palka juurde küsimas, ei saanud seda, paugutas ustega, tellis endale mingeid riideid tööle, helistas, helistas veel, sõimas oma meest ja ... oeh, ma võiks seda nimekirja jätkata. Nagu arvata võib, ei soosinud selline keskkond töötegemist.

5 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

saldejums
iela
maize
kurtu tezi gailiti

Madli ütles ...

Kui ma neid lätikeelseid sõnu, mida mina oskan, üles hakkaks loetlema, tuleks kokku mitu-mitu A4-paberit.

Anonüümne ütles ...

Siin on reisimise tasemel tasuta keeleõpe:
http://www.goethe-verlag.com/book2/ET/ETLV/ETLV002.HTM

Anonüümne ütles ...

Laiem valik keeli http://www.goethe-verlag.com/book2/ET/index.htm
Siit leiab ka sõnavara kogumikud.

Madli ütles ...

Aitäh, kohe uurin!