03 august 2016

339 raamatut

Mul tuli täna suur koristamistuhin ja otsustasin pahaaimamatult alustada raamaturiiulist. Viskasin siis igasuguse pudipadi ära, panin jõulukaunistused kappi ja asusin hoogsalt raamatute järjekorda sättima, kuni sain aru, et raamatute kategoriseerimine on kõige raskem tegevus maailmas. Kuidas ma nad kategoriseerin? Kõige lihtlabasem oleks tähestiku järjekorras, ilu- ja teatmekirjandus eraldi. Aga kas panna eraldi ka eesti- ja väliskeelne kirjandus? Eesti autorid ja välismaa autorid? Tegelikult tahaksin ma raamatud hoopis teemade järgi seada, aga siis läheb lugu veel segasemaks. Remarque ja Hemingway peavad olema kõrvuti, see on siililegi selge. Aga Marquez? Ma paneksin ta kõrvale Bulgakovi, aga siis peaks sinna kõrvale solidaarusest panema ka Dostojevski, ikkagi samast rahvusest ju ja puha, aga Dostojevski on ju hoopis teine stiil! Kuhu ma Mikita panen? "Hõbevalgega" kõrvuti? Sõja- ja ajalooraamatud peaksid käima kokku, aga kas sinna alla ka raamatud Hitlerist? Need tahaksin ma Remarque'i kõrvale panna. "Bridget Jones" ning "Uhkus ja eelarvamus" oleks ka sobilik kõrvuti paigutada, aga kas siis teised Austini raamatud ka sinna kõrvale? Ja "Jane Eyre"? "Vihurimäega" kokku või teiste Inglise kirjanikega? Kuidas ma üldse oma eesti kirjanduse jaotan, jumal seda teab.

Enne olen ma pannud ühe kirjaniku teosed kokku ja siis Eesti ja välismaa autorid eraldi, aga siis ajas mind jubedalt närvi, kui ma näiteks tahtsin pärast "Kolme meest paadis" (seda loen ma alati, kui paha tuju on) veel midagi naljakat lugeda, aga ei leidnud midagi. Ega ma ju siis peast tea, mis mul olemas on ja mis mitte.

Suurest masendusest otsustasin üle lugeda, mitu raamatut mul kodus on. 339 ja lisaks veel mitukümmend Ernsti raamatut. Seda pole väga palju, ma tean, aga nende kategoriseerimine on ikkagi üks peavalu ja ära nad ka kuhugi ei mahu.

5 kommentaari:

tari ütles ...

Panin oma raamatut kaks aastat tagasi teemade järgi: eesti ilukirjandus, eesti keelde tõlgitud ilukirjandus, muukeelne ilukirjandus, krimi, ulme (ka fantasy), populaarteadus, teadus, teatmikud, biograafiad ja autobiograafiad, kokkamine, reisikad. Kaks esimest on autori järgi ritta seatud. Siiamaani toimib päris hästi. Mikita läheks selle järgi populaarteadusesse.

tari ütles ...

Ah, unustasin, alati võib proovida raamatuselja värvi järele panna. Vähemalt on ilus.

Madli ütles ...

Värvi järgi ma ilmselt panema ei hakka, veidi psühho tunne hakkaks. Eks ma pean nüüd mingi toimiva lahenduse mõtlema. Mul on lihtsalt tohutult palju hästi erinevaid raamatuid (palju keeleteaduslikke raamatuid, mingid tsitaadiraamatud, luulet, isegi saksakeelne joogaraamat, ilukirjandusest rääkimata), et selle kategoriseerimine pole kõige kiirel ja lihtsam töö. Aga tuleb hakkama saada.

notsu ütles ...

Meil on kõigepealt suuruse järgi, sest A. tegi riiulitesse eri suuruses vahed - tahtis vältida seda, et osa raamatuid pandaks teiste peale pikali, ja tegi sellised riiulid, kus seda lihtsalt ei mahuks tegema. Ja siis neis erisuurustes vahedes katsun natuke ka teema järgi rühmitada.

Madli ütles ...

See raamatute teiste peale pikali panemine häirib mind ka. A suuruse järgi on mul samuti täitsa planeerimatult jaotatud, sest olemasolevas riiulis on väga erineva suurusega vahed. Nii ei mahu mu Hiinateemalised raamatud aga paraku kokku.