24 aprill 2017

Tobedad uuendused

Üldiselt peetakse mõtteviisi "asja pole mõtet parandada enne, kui see pole katki läinud" vist mehelikuks, aga ma olen terve elu samamoodi mõelnud ja ärritun seetõttu tohutult, kui mingit täiesti toimivat asja "parandama" hakatakse. Eriti kettasse lähen ma siis, kui need uuendused ja parendamised operatsioonisüsteeme ja arvutiprogramme puudutavad, sest elu on näidanud, et midagi läheb ikka vussi ja pärast asjad ei ühildu enam omavahel. Täna hommikul avastasin, et mu tööarvuti on nädalavahetusel ennast paremaks muuta otsustanud ja seega asusin ma tööle suure ettevaatuse ja lootusega, et äkki seekord on see uuendus tõesti asju paremaks muutnud. Oh ei!

Mu töö koosneb põhiliselt piltidega hullamisest ja arusaadavalt võiksid need pildid avalikkuse ette jõudes olla võimalikult ilusad ja säravad. Täna aga avastasin, et kui ma neile veel linke külge tahan panna, muutub pilt tuhmiks. Proovisin siis erinevad salvestamisviise ja värviprofiile, aga ei. Jpg-fail on täiega ilus, aga kohe, kui Fireworksis png-ks muudan, muutub tuhmiks ja tumedaks. Mida kuradit, eksole, ma ei saa ju ometi sellist saasta toota! Õnneks aga on mind õnnistatud guugeldamisandega ja pärast mõnda eriti kummaliste otsisõnadega teostatud otsingut saingi teada, et see vahva uuendus, mille mu arvuti läbi viis, jooksutas Fireworksi juhtme kokku, nii et ta ei võta enam värviprofiile külge. Oi, kui tore! Veel toredam on see, et ainus lahendus, mille leidsin, nõuab mult mitut kilplaslikku lisaliigutust. Aga noh, midagi pole teha, nutsin ja tegin neid lisaliigutusi. Vähemalt said pildid taas ilusaks. 

***

Ega ma polekski siia halama tulnud, sest ma ei viitsi oma tööst eriti rääkida, aga võib juhtuda, et kellelgi on samasugune probleem ja ta ei leia netiavarustest sobivat lahendust. Mida aga siis teha, kui su Mac ennast uuendab ning selle tagajärjel Fireworks pildid tuhmiks muudab?

Oletame, et sul on olemas juba jpg-fail, millele sa linke külge tahad panna ja üldiselt teed sa seda Fireworks CS6-ga nagu mina. Sel juhul tuleb kõigepealt avada jpg Photoshopis, salvestada fail psd-na ja jälgida seejuures, et värviprofiil tuleks kaasa ehk et salvestusaknas oleks Embed profile või sarnase koha ees linnuke. Minul on profiiliks enamasti Adobe rgb, aga eks neid profiile ole erinevaid. Kui värviprofiili kaasas pole, on selle Embed profile juurde kirjutatud sRGB IEC61966-2.1

Kui fail on ilusasti psd-na koos värviprofiiliga salvestatud (võimalik, et saab jpg-na ka salvestada, aga ma ei proovinud, sest ma olin juba vihane), siis tuleb lihtsalt psd-fail Fireworksiga avada ja edasi tegutseda – värviprofiil on kenasti küljes ja pilt ilus.

***

Ma palun vabandust kõikide IT-spetside eest, kellel mu kirjelduse peale silmad vett jooksma hakkasid, aga ma pole kahjuks itimees ega oska ka õigete terminitega asju seletada. Loodan, et annate andeks.
2 kommentaari:

tari ütles ...

viimane aeg Sketchi peale üle kolida... FW-d ei toeta isegi Adobe enam ametlikult mitte

Madli ütles ...

Tundub jah, ma olen lihtsalt nii harjunud FWga ...