06 aprill 2017

Vegan

Elu muutub aina kiiremini ja toob kaasa uusi sõnu ja mõisteid, mis üpris tihti tulevad võõrkeeltest ning tekitavad küsimuse: mida nendega teha? Kasutada tsitaatsõnana? Kuidas käänata? Kuidas kirjutada? Kuidas hääldada? Tegelikult mu eeldus "tekitavad küsimusi" on muidugi ülepakutud, sest kui kirjutavat meediat (ja ma pean silmas ka blogisid) vaadata, siis paljudes uued sõnad siiski küsimusi ei tekita, kasutatakse nii, nagu meeldib, mitte nii, nagu keelereeglid ütlevad. Aga meie, need krunniga tädikesed, kes eesti keelt siiski õigesti kasutada soovivad, tahame ikkagi, et ka teised reegleid teaks. Sellepärast ka praegune postitus, mille peategelaseks on sõna "vegan".

Hääldusest. "Vegan" hääldub sama kiiresti ja pehmelt nagu "magan": esimene silp lühike, rõhk esimesel silbil, esimeses vältes. Vale on öelda nii "veegan" kui ka "vegaan", sest eesti keeles siiski häädatakse nagu kirjutatakse. Teine probleemkoht, mida, ma arvan, enamik ei oska isegi märgata, on küsimus: kas "vegan" on nimisõna või omadussõna? No siin pole ju küsimust tegelikult, ikka nimisõna. Paraku aga jookseb paljudel retseptikoostajatel juhe kokku, kui nad peavad selle raske nimisõna muutma omadussõnaks (et näiteks toitu kirjeldada), nii et minnakse lihtsama vastupanu teed ja leitakse, et "ah, poogen, peaasi, et aru saadakse, ma kirjutan lihtsalt "100% vegan" ja asi ants". No ei ole nii õige! Nimisõnast "vegan" tuletatud omadussõna on "veganlik" ja kui tahta nt mingi toidu kohta märku anda, et see on kõigest loomsest vaba, siis on paslik kirjutada "veganitoit", mitte "vegantoit".

Huh. kergem hakkas. Nii palju siis tänasest keelenõuandest.

4 kommentaari:

Vegani päevaraamat ütles ...

See oli paar aastat tagasi juba teemaks. Toimusid kilomeetrite pikkused arutelud. Eesti Vegan Selts käis ka EKI-ga asja arutamas, sest nende pakutud i on seal keskel ikka väga kole ja vegankogukond ise keeldub seda kasutamast. Ehk tegemist on teadliku valikuga, mitte teadmatusest keelereeglite ignoreerimisega. EKI ei tunnista sõna vegan omadussõnana, veganite endi jaoks aga toimib see nii nimi- kui ka omadussõnana. Ka mitmed filoloogid on tunnistanud, et see i seal keskel on kummaline ja kasutavad ka ise ilma i-ta kokkukirjutatud varianti. Seega pole ka keeleinimeste endi seas selles osas üksmeelt.

Madli ütles ...

See "i" seal keskel on väga lihtsa reegli pärast: täiendosa peab olema omastavas käändes, mis sõna "vegan" puhul on "vegani".
See, kui tegu on teadliku valikuga – palun väga, aga see ei muuda fakti, et see on lihtsalt valesti kirjutamine.

notsu ütles ...

Päris levinud nähtus tglt, et mingi subkultuur leiutab omaenda keelereeglid, mis üldkehtivategaa ei kattu. Pakuks, et juristid on selle koha pealt hullemadki.

notsu ütles ...

krdi lobe klaviatuur, mina ei kirjutanud meelega "üldkehtivategaa"!