18 mai 2017

Toidust ja raiskamisest

Kui ma enne kirjutasin, kuidas mul nutimaailma lastele tutvustamise suhtes nulltolerants on, siis täna on räägin ma teemast, mille suhtes mul veel suurem nulltolerants on: toidu raiskamine. 

See on teema, mille kohta on vist kõigil üks ja sama arvamus: toitu ei tohi raisata. Ometi toimub igapäevane toiduraiskamine üsna märkamatult: aa, ei, ma ei söö pitsaääri, ma viskan need ära; ma ei jõua seda viimast ampsu süüa, viskan ära; fuhh see restoraniroog on ülesoolatud, saadan tagasi. Ja nii koguneb päris kena kogus toitu, mis ära visatakse, ilma et seda isegi tähele pandaks. Ma teeks kohe üleskutse "Märka toitu", kus peaks väga tähelepanelikult jälgima, kui palju toitu sa ise päevas/nädalas ära viskad, aga vaevalt keegi sellega ühineda viitsiks. Võimalik, et ma ise hakkan seda nüüd küll jälgima.

Igatahes on mul allergia toidu äraviskamise ja raiskamise suhtes, nii et praegu hullult popp toidu kojutellimine on minu jaoks välistatud. Esiteks juba sellepärast, et mul pole eales aega mõelda välja kogu nädala söögikorrad, teiseks aga kardan ma, et mingi osa kraamist läheb halvaks ja siis pean ma selle ära viskama. Samuti on minu jaoks välistatud igasugused võikad ämeerikamaa traditsioonid, nagu pulmas tordi näkkuviskamine või cake smash. Kui keegi veel ei tea, mis see viimane on, siis siin on tutvustus: titele antakse aastasel sünnipäeval võimalikult kreemine tort pihku ja kukutakse siis pildistama, kuidas ta seda lammutab. Õudne! Ma kusagil nägin mingi fotostuudio sellekohast reklaami ja mõtlesin, kas tõesti on sellisel asjal turgu? Eestis? Kus alles paarkümmend aastat tagasi oli toiduga ikka väga kitsas? Õnneks minu tutvusringkonnast on selline asi mööda läinud. No ja võib ju tuua argumendiks, et lapsed ju niikuinii pläkerdavad toiduga, mis see üks tort siis ära ei ole, aga ... minu jaoks see pole piisav argument, sest on vaks vahet, kas ma annan toidu kätte söömiseks või raiskamiseks. 

Mulle ei meeldi vaadata ka välismaiseid (ega eestimaiseid) kokasaateid, eriti neid võistluslikke, sest seal võetakse roogadest sageli vaid üks amps ning ülejäänud kallatakse prügisse. Ma ei saa seda vaadata! Kusjuures tihti on tegu ka üsna kallite ja raskesti kättesaadavate toitudega.

Ma olen ka poes töötanud ning seetõttu näinud ka tõelist raiskamist, mis silmad ikka päris veele ajas. Ma täpsustama ei hakka, millistes poodides ja kui palju midagi ära visati, aga ütleme nii, et kogused olid suured. Ma olen tükk aega mõelnud, mida saaks teha, et nii suurt jääkide tekkimise hulka vähendada ... aga pole välja mõelnud. Kui klientidele haigutab ka päeva lõpus lettidel tühjus, siis on nad pahased ega tule enam tagasi, nii et vähem justkui tellida ei saa. Ega ma ei tea ka, kuidas asi nüüd on, kas ülejääk on ikka nii suur? Olen märganud, et viimase kuupäevaga tooted pannakse odavamalt müüki, nii et see juba ilmselt vähendab äraviskamist. Või? Minu ajal oli selline praktika harvem nähtus, aga nüüd vist on asjad paremaks muutunud. Vist.

Aga ega miski muutu, kui suhtumist ei muuda. Ma vahel kohe tahaks, et inimesed, kes poolte toitude peale nägu kirtsutavad või toiduga mingeid idiootsusi ette võtavad või seda raiskavad, nälga peaksid tundma. Võib-olla see aitaks toitu austavamalt suhtuda.

6 kommentaari:

Marca ütles ...

Mul tuli veel üks asi seoses selle teemaga meelde, mis mind häirib :) Paljudes filmides on nii, et tegelaste seltskond istub kuhugi söögikohta maha, tellib toidud ning siis tekib mingi olukord, miskit tuleb vahele/meelde vms, tõustakse kähku püsti ja lastakse jalga. Mind alati häirib see - aga söök, see jäi ju söömata nüüd! Ma saan aru küll, et ilmselt oleks kohutavalt igav, kui kõigepealt söödaks nii pool tundi ja seejärel asjatoimetustega edasi mindaks, aga ikkagi.

Madli ütles ...

Mhmh, samamoodi ei käida filmides kunagi tualetis, vähemalt mitte märulifilmides. Okei, selliste filmide põhieesmärk polegi inimeste seedekulgla tutvustamine, aga mina olen küll juurdlema hakanud, et kuidas on võimalik, et pika jooksmise ja maailma päästmise peale mingit vajadust ei teki.

notsu ütles ...

Pika jooksmisega higistad vedeliku lihtsalt välja. Mul on palju põletavam küsimus, kuidas tegelastel kuskil kapis või lukustatud toas kinni olles mingit vajadust ei teki.

Nell ütles ...

Kui hoolega filmidele ja seriaalidele mõelda siis "Gilmore Girls" on ainus mulle pähe tulev seriaal, kus reaalselt süüakse. Ja päris korralikku toitu. Keskmises filmis ikka tellitakse restoranis 3 käiku ning enne enimest ampsu tekib vajadus lauast lahkuda... ja toit jääb söömata. Kuidas nad niimoodi maailma päästavad?

Madli ütles ...

Mhm, või siis minnakse restorani veini jooma. Seks ja Linnas süüakse ka tegelt päris tihti, aga muidu... Aa, see on ka häiriv, kui on filmis kakeldakse ja kukutakse selle käigus toiduga kaetud laua otsa.

notsu ütles ...

"Nero Wolfe'i" sarjas muidugi söödi. Ja kui söök jääb seal iks põhjusel söömata, siis on see sündmus ja väljendab suurt loobumist.

Ja siis oli kunagi üks krimka, mida üheksakümnendatel ETVs näidati... "Pie in the Sky", seal rajas erupolitseinik restorani ja lahendas selle pidamise kõrvalt kuritegusid.

Hmm, Poirot' sarjas olen samuti ilusat söömist näinud. Krimkad on nähtavasti söögisõbralikud.