24 juuni 2018

Kas me sellist MMi tahtsimegi?

Tagasi jalkalainel .. peaaegu. Ma olen tegelikult veidi pettunud selleaastases MMis, sest esiteks VAR. Ma tean, ma tean, et see peaks muutma jalgpalli ausamaks ja aitama lahendada küsitavaid olukordi, aga kindel on ka see, et see muudab jalgpalli ikka oluliselt igavamaks. Mängijad ei julge enam platsil piire kombata ning kohtunikud jätavad otsuseid tegemata, sest "videokohtunikud ju niikuinii ..." Bullshit. Ma olen nõus Indrek Schwedega, kes ütles, et tema jaoks jalgpall ei ole sport, aga mida rohkem igasuguseid kontrollmehhanisme tuleb ja jalgpalli raamidesse suruda üritab, seda sportlikumaks ja ka igavamaks see muutub. Kas pole? Sest proovi võrrelda jalgpalli kergejõustikuga, kus iga samm ja hüpe registreeritakse millimeetri täpsusega. Sa võid juba enne kettaheitevõistlust eeldada suht täpselt, kes kui kaugele heidab, sest kõik eelnevad tulemused on sul ees. Aga jalgpallis on ennustused vaid ennustused, sest isegi Põhja-Korea võib Brasiiliale värava lüüa.

Teine üsna pettumustvalmistav asjaolu, millest ma ka enne siin pobisenud olen: jube palju on a) ebavõrdseid või b) täiesti mõttetuid mänge, mis jätavad kas täiesti külmaks või on nii suure tasemevahega, et isegi kommentaatorid piinlevad. Või soovib keegi väita, et tänane Inglismaa-Panama mäng pakkus pinget? Seda ma arvasin.

Aga positiivset ka: ma ei tea, kuidas teised oma jaaniõhtut veetsid, aga mina veetsin üsna suure osa sellest karjudes. Esiteks siis, kui Rootsi Saksamaale värava lõi, teiseks siis, kui Saksamaa viigistas ja kolmandaks Kroosi lõpuvärava järel. Ma olin enne mängu lubanud, et kui Saksa kaotab, siis ei räägi ma enam kunagi saksa keelt (väga raske ülesanne, kui arvestada, et mu töö hõlmab sakslastega suhtlemist), nii et kui Rootsi juhtima läks, olin ma üsna täbaras olukorras. Ei taha ju oma sõnu ka sööma hakata. Õnneks aga viis Saksamaa oma pingelise mänguga ka mu vähesed säilinud närvirakud ja võitis. Jee! Oli see alles mäng!

Üldiselt on aga raske neid häid ja ägedaid mänge kogu muu pudipadi vahelt üles leida. Näiteks hakkavad kohe mängima Jaapan ja Senegal. No kammoon, ma tean, et mõlemad pole päris Eesti või Panama tasemel, aga ikkagi ei suuda ma hetkel välja mõelda, kumma poolt ma siis olema peaks. Teine äärmiselt oluline aspekt on see, et ma olen siiski täiesti terve naine ja tahan vaadata ilusaid jalgpallureid, aga mu maitsele pole selles mängus kedagi. Kus on Neuer, ah? Vot teda võiks kohe pikemalt (mängimas) vaadata.

Järgmine kord kirjutan ma võib-olla sellest, kuidas minust jalkafänn sai ja miks üldse jalkat vaadata tasub, aga vaatan veel - võimalik, et kui ma pean veel taluma mänge, nagu Saudi Araabia - Egiptus, loobun ma oma fänlusest.

20 kommentaari:

ritsik ütles ...

Senegali treener oli ju täiesti kena 😊.

Madli ütles ...

Teda näitab nii vähe :)

Marit ütles ...

Egiptus - Saudi-Araabia mäng oli igal juhul huvitavam kui samal ajal toimuv Venemaa-Uruguai :)
Ma sel turniiril olen alati enne mänge väikseid panuseid teinud, siis on põnevam vaadata ka nn suvalisemate meeskondade mänge. Selles konkreetses Egiptuse mängus kaotasin loomulikult, sest kes oleks varasemate mängude põhjal osanud sellist lõpptulemust ette näha?

Madli ütles ...

Jaa, ma ei mäleta, mis aastal see oli, aga mingitel segastel asjaoludel sattusin ma vaatama Lõuna Korea – Türgi mängu ja nii põnev oli! Kuigi enne mängu poleks ma eales osanud seda arvata. Nii et jah, olen nõus, et lihtsalt enne mängu osalejaid vaadates ei saa mängu põnevuse kohta eriti põhjapanevaid teooriaid luua ... aga siiski. Mulle meeldivad meeskonnad, kust ma ikka kedagi tean ka.

Ja raisk, ma vaatasin seda Venemaa–Uruguay mängu, mis oli superigav. Alles hiljem kuulsin, et etv+ kandis paralleelmängu üle, oleks ikka pidanud seda vaatama. Tahtsin lihtsalt näha, kas Suárez suudab seekord oma hambaid talitseda :)

notsu ütles ...

Senegali treener saab raudselt ühe ilusama treeneri auhinna. Ta meenutab Johnny Deppi "Kariibi mere piraatides".

Mul oli Senegali-Jaapani mängu hoopis sellepärast raske vaadata, et ma olin nagu mõlema poolt. Mul on selles alagrupis kolm lemmikut (st kõik peale Poola, sest Lewandowskist on küll kahju, aga ega üks mees ka võistkonda läbi vedada ei saa) ja lausa häda, et keegi neist kolmest peab välja jääma.

Samamoodi on mul täna Islandi ja Nigeeriaga.

Ja kui vahetult pärast Rootsi-Saksa mängu leidsin ma, et OK, Saksa mängiski hästi, siis pärast seda, kui ma kuulsin, kuidas nad pärast mängu käitusid, olen ma nende peale väga verine ja tahan, et nad saaks Lõuna-Korealt pähe ja sõidaks koju. sest mis mõttes. võitja peaks ikka hästi ja suuremeelselt käituma. ma arvasin sakslastest siiani paremini.

notsu ütles ...

või noh ok, seda tegi abipersonal, aga ikkagi võistkonna esindajad.

umbes nagu ma ei saa Venemaa poolt olla, isegi kui nad mängivad toredasti, sest nende fännid käituvad nii vastikult, eriti võidu puhul.

notsu ütles ...

a lisaks muule oli Jaapani-Senegali mäng ju väga põnev. üks paremaid mänge. ja vähemalt üks neist saab ka edasi.

notsu ütles ...

ot ja mis mõttes sa Jaapani võistkonnast midagi ei tea? ma mäletan näiteks Hondat juba eelmisest MM-ist. Senegal on jah uus, aga see-eest hästi nunnu. Ja ka Costa Rica literatuursete nimedega mängijad on mul samuti juba eelmisest korrast meeles - pluss veel mõni vähemliteratuurne, nende väravavaht on ju üks maailma parimaid.

Madli ütles ...

Jaa, ma vaatasin Jaapani koondise nimed üle ning Honda on tõesti tuttav, mäletan, et tal oli ka eelmisel MMil väga huvitav blond soeng. Lihtsalt kui peaksin valima, kas vaatan Hisp-Port või siis nt Jaapan-Iraan (suvaline näide, tean, et nad pole ühes ja samas alagrupis), siis valiksin esimese, sest neist meeskondadest tean ma rohkem mängijaid ja nad on ka välimuselt rohkem minu maitsele.

Senegal meeldib mulle sellepärast, et nad mängivad hästi ilusat euroopalikku jalgpalli. Muidu kipuvad Aafrika meeskonnad olema küll tugevad ja kiired, kui tehniliselt mitte nii võimekad. Ja noh, nende treener on lihtsalt ülilahe, kui peaks valima (ja ma ei saa aru, miks FIFA seda ei tee) kõige stiilsemat treenerit, siis oleks ta vastuvaidlematult esikohal.

Mis see Saksamaa tegi? Ma pole klatšiga üldse kursis, hea kui peavalu kõrvalt viimaseid mänge jälgida olen suutnud. Täna proovin kindlasti vaadata Taani-Prantsusmaa ja .... krt, ma viimast mängu ei suuda valida, sest ühest küljest huvitab mind, kas Nigeeria suudab Argentiina põrmustada (loodan, et suudab, argentiinlased ei meeldi mulle üldse), aga teisalt jälle Horvaatia ja Island. Ma armastan nimelt Luca Modricit.

notsu ütles ...

sks abipersonal (koondise PR-tegelane ja abitreener) läksid pärast võitu rootslaste pingi juurde parastama. said FIFA-lt ka platsi ääres istumise keelu.

aga mis mängudesse puutub, siis siin turniiril on mõni parimatest mängudest olnud "mustade hobuste" vahel. nt Island-Nigeeria oli väga põnev. no ja eilseid ma ei näinud, aga siinsamas kommenteeriti, et Saudi-Araabia-Egiptuse mäng oli parem kui Vene-Uruguay.

Madli ütles ...

Ma just vaatasin Prantsusmaa-Taani mängu ja surin igavusest, nii et jah, tuntud nimed ei garanteeri põnevust.

Sakslaste poolt muidugi äärmiselt nõme käitumine, mu arvamus nendest langes veelgi.

notsu ütles ...

kui sa jalgpalliklatši ei loe, siis ma poetan siia mõnuga infokillukesed, et Senegali treeneril pidi lisaks ilusale välimusele olema ka oma meeskonnaga väga hea suhe: ühest küljest ei aja nina püsti ja kohtleb mehi südamlikult; teisest küljest pidi tal olema suur autoriteet, nii et kõik austavad teda. ühesõnaga, autoriteet ilma, et ta peaks seda kunstlike vahenditega kehtestama, kõik lihtsalt teavad, et tema nõu tasub kuulata.

vastand on nt Argentiina treeneri ja meeskonna suhe. viimati kuulsin, et meeskond otsustas enne mängu, et treener ei või neile nõu anda või igatahes nad teda ei kuula, ilu pärast võib ju platsi kõrval vahtida. ja viimase mängu põhjal tundub, et õige otsuse tegid. see oleks muidugi omamoodi pretsedent, kui meeskond mängib n.ö otsedemokraatliku mudeli järgi. kui nii peaks edasigi minema, siis andestan ma neile ehk, et nad oma viimase võiduga nii Islandi kui ka Nigeeria välja kukutasid.

notsu ütles ...

ma nägin Pr-Taani mängu poolenisti, aga sellestki piisas, et hakata vahepeal netis surfama. Inglise-Panama mäng oli sellega võrreldes huvitav! (seal oli mõlemal vähemalt mingi ambitsioon, inglased tahtsid rõõmuga väravaid lüüa ja panamalased jälle tahtsid vähemalt ühe värava lüüa ja lõpuks said mõleemad oma tahtmise ja olid õnnelikud).

notsu ütles ...

KARMA!!!
(kui see nüüd hoopis dharma ei ole.)

igatahes stsenarist oli selle riäliti sõu kahel viimasel osal hea, oskas pinget lõpuni hoida.

Madli ütles ...

Ma olin lõpuks isegi Korea poolt, sest nad mängisid sümpaatsemalt.

notsu ütles ...

siin on lausa mingi muster - et see, kes on kindel väljalangeja, mängib viimase mängu hästi ilusti ja lahkub väärikalt. Peruu, Lõuna-Korea, Saudi-Araabia, Maroko...

nii võib olla täitsa tore välja langeda, saab hea emotsiooni pealt turniirilt lahkuda. alagrupist väljalangemine ongi ju ainus variant peale finaali võitmise, et saaks võidu pealt ära minna.

notsu ütles ...

a mis Koreasse puutub, siis tegelikult mängisid nad kogu aeg päris hästi, nad sattusid lihtsalt raskesse alagruppi. kaitses olid nad head, rünnakud olid kah loomingulised, ainult lõppvormistus jäi kuidagi nõutuks. see oligi viga, mille nad viimases mängus ära parandasid.

Madli ütles ...

Ilmselt on neil kindlatel väljalangejatel viimaseid alagrupimänge pingevabam mängida, sest neil pole midagi kaalul ja nii julgevad nad rohkem riskida.

A ma olen Saksamaas nii pettunud ning valisin oma uueks lemmikuks Senegali.

notsu ütles ...

nüüd on meil mõlemal siis süda natuke murtud.

peab jälle uut meeskonda otsima, kellele kaasa elada.

Madli ütles ...

Epul murdus eile süda, kui Portugal välja kukkus. Mul on juba tunne, et saatus ei taha meie peret kuidagi jalgpallis soosida, ükskõik, kellele kaasa elama hakkame, saab see meeskond kohe järgmisena kotti.

Hispaania ja Horvaatia ongi mul veel jäänud.