15 oktoober 2018

2 teemat

Ma olen viimastel päevadel hästi palju mõelnud  kahele teemale, kus privileegipimedus võidutsema kipub, ja see teeb mind hästi kurvaks, sest olgem ausad, maailm ei saagi muutuda, kui suhtumine ei muutu. Ja need kaks teemat on:


– miinimumpalgad. Ritsik kirjutas sellest ja eks sellest ole ennegi kirjutatud ning poole või rohkema sõnaga vihjatud, et kui ei meeldi, muuda midagi. Tule töölt ära näiteks. Hästi hea ettepanek muidugi, eriti kui seda teeksid näiteks hooldajad, sanitarid, päästjad, abiõpetajad ja tugiisikud, kes küll (vist) päris miinimumpalka ei saa, aga oluliselt vähem kui turundajad ja muud säärased kindlasti. Aga kumma puudumist sa enne märkaksid, kas mingi suvalise ettevõtte turundusjuhi või hooldaja, kes su haiget lähedast põetab? Või oma prügiautojuhi, kes iga nädal su prügikaste tühjendab? Või su lapse abiõpetaja, kes su lapsega iga päev aega veedab? Millegipärast arvatakse esmalt, et madal palk = mõttetu töö ning inimesed, kes pole haridust omandanud, ei peakski väärima kõrgemat palka. Teised on ju ometi koolis käinud ning oma aega-raha õppimisele kulutanud. Ma ei ole ilmselgelt majandusliku mõtlemisega, sest ma ei saa aru, kuidas on inimeste eest hoolitsemine vähemväärtuslik kui nt raha eest hoolitsemine? Mäletan ühes FB-grupis olnud arutelus (ei mäleta, mis teemaks oli, vist mingi finantsteema), et tublid inimesed peavadki rohkem teenima. Sest noh, päästjad pole ju ometi tublid ja istuvad niisama jõude kogu aeg. Aga mu meelest on põhitähtis see, et kui tõmmatakse võrdusmärk tubliduse/töökuse/tarkuse ja kõrge palga vahele, siis tunnevadki need vähetasustatud, kuid samas nii oluliste tööde tegijad end vähemväärtuslikuna.

- plastikust joogikõrred. Jah, plastik on halb, koguneb ookeani ja tapab kalu jne. Ma olen sellega igati nõus ning võin pea uhkusega püsti tõsta ning öelda, et kui vähegi võimalik, leian ma plastikuvabu alternatiive, aga on üks koht, kus ilma plastikuta on väga raske kui mitte võimatu läbi saada: õendus- ja hooldusabi. Inimesed, kes on hooldanud oma voodihaigeid lähedasi või olnud ise sellises olukorras, et voodist tõusta ei saa, teavad, et plastikust joogikõrs on joomiseks-söömiseks hädavajalik. Ning jah, just plastikust, sest see paindub, ei kuumene, ei lähe katki, et ole ohtlik. Aga – muudaks siis joogikõrred meditsiiniliseks abivahendiks, nii et neid saab apteegist osta? Nii tõuseb aga joogikõrte hind ja kui neid veel ainult meditsiinilise abivahendi kaardiga saab ... oeh. Kas teate, milline keberniit on üldse meditsiinilise abivahendi kaardi tegemine? Sinna peab kirja panema absoluutselt kõik abivahendid, mida haigel üldse vaja võiks minna, sest kui seal mingit asja kirjas pole, siis sa seda, vähemalt soodustusega, ei saa. Ja nüüd kujutame ette, et inimene, kes saab süüa ainult joogikõrre abil ja kes ilmselgelt pole just kõige ... hmm tervem ja aktiivsem, peab hakkama täitma hunnikut pabereid, et saada joogikõrsi? Tundub mõistlik? Minule tundub see niigi raskes olukorras inimeste mõnitamisena. Aga need inimesed läbiksid selle hullumaja, sest tihti on joogikõrs ainus viis toitumiseks. Ehk siis jah, plastik on halb ja keskkonnasõbralike alternatiivide leidmine väga tervitatav, aga paraku on kohti, kus plastikuta ei saa. Mõelgem enne sellele, kui hakata kõike ära keelustama.

***

Ma ei tea, miks ma kaunil sügispäeval oma pead selliste teemadega vaevan, mitte Kalamaja pargis sügispilte ei tee, aga ilmselt ma olengi lihtsalt pessimistlik inimene, midagi pole teha. 


17 kommentaari:

Hel. ütles ...

Prügiautojuhid teenivad muide väga korralikult, ca 2500. Tuttav õpetaja rääkis, et lapsed on koolis küsinud, miks üldse õppimisega vaeva näha, kui sellise tööga nii head raha saab.

Madli ütles ...

Mul tekkis nüüd sama küsimus :) A ma ei viitsi teksti parandada enam.

notsu ütles ...

Haridus ja palk ei ole jah tingimata korrelatsioonis.

Aga tõsi ta siiski on, et paljudel ilmselgelt vajalikel töökohtadel jääb palk keskmisele kõvasti alla. Eriti igasugustel töödel, mis seisnevad inimeste eest hoolitsemises.

Vt ka https://en.wikipedia.org/wiki/Bullshit_Jobs

mis meenutab omakorda vältimatult Golgafrinchami tähelaevastiku B-laeva.
http://hitchhikers.wikia.com/wiki/Golgafrinchan_Ark_Fleet_Ship_B

notsu ütles ...

aga mis kõrtesse puutub, siis http://maaleht.delfi.ee/news/maaleht/uudised/saaremaal-alustas-tegevust-kaks-konkureerivat-pilliroost-joogikorte-tootjat?id=83148237

pmst loogiline, juurte juurde tagasi. Omal ajal tuli plastik ju õlekõrte asemele.

Madli ütles ...

Need ju lagunevad kuumade jookide sees ja pudisevad.

Agnes ütles ...

Ma enda palga üle ei kurda, olen tööl erasektoris ja see on teadagi midagi muud kui riigipalgal olek. Aga vaatan, kuidas mu ämmaemandaks õppiv õde palehigis õpib, õpib ja õpib veel, sest tuleb päev, kui ta hakkab vastutama selle eest, et uued inimesed tervena ja turvaliselt siia ilma tuleks. Ja kui ma vaatan palganumbreid, mis tervishoiutöötajatele makstakse, tahaks kohe vanduda. "Sada üks vaeslast ei saa kuluhüvitiseta" ütlevad laulusõnad, aga vot need kes näevad tõsist vaeva ja õpivad aastaid, et oma tööd hästi teha, peavad seda tegema missioonitundest. Piinlik peaks olema. Sama kehtib muidugi ka päästetöötajate ja politseinike kohta ja veel paljude kohta, kelle tasu ei ole kohe kuidagi kooskõlas panusega.

Aga seda, et prügiautojuhid sellist palka teenivad on rõõm kuulda, jõle töö!

Madli ütles ...

Jah, mulle oli jäänud mingi mälestus nende nirust palgast, aga tore, et see kõigest mälestus on.

Mu sõber on politseinik ja ta on mitu korda seisnud relva ees, saanud tapmisähvardusi ja rääkimata siis tavapärasest perssesaatmisest ja sõimamisest. Lisaks on ta rääkinud, kuidas ta on lahendanud peretülisid, elustanud inimesi ja ajanud taga ohtlikke narkomaane ... ja ta palka oleks piinlik mainidagi. Tervishoiutöötajatega sama lugu.

notsu ütles ...

kuuma jooki ei tasu ka plastkõrrega juua (vähemalt ma ei jooks, vaadates, mis on plastpudelitega juhtunud, kui ma olen üritanud neid veidi kuumema veega pesta), selle jaoks on juba ammu (st enne, kui plastkõrte kasutusest kõrvaldamisele üldse mõtlema hakati) kasutatud metallkõrsi. Need on muidugi mitmekorrakõrred, metalli saab julgelt desinifitseerida ilma, et üles sulaks.

Madli ütles ...

Metall läheb hästi kuumaks ja pealegi võib haigele ohtlik olla, krambihoogude käigus nt. Ega kohvikuuma jooki saa nkn kõrrest juua ilma põletamata, aga ma pean silmas sellist sooja jooki-suppi, selle jaoks on plastikkõrred ikka kõige paremad. Pilliroost kõrtest hakkab mingi aja pärast tükke eralduma ja haige inimene ei saa neid suust (või söögitorust, kopsudest) kätte. Terve inimene saab muidugi rahulikult kõiki neid alternatiive kasutada. Või siis üldse mitte kõrsi kasutada nagu mina nt :)

notsu ütles ...

No aga sooja vedelikuga, mis ei ole plastkõrre jaoks liiga kuum, ei ole ka metallkõrrega kõrvetamise probleemi. Õigupoolest... kui metall juhib soojust paremini kui plast, läheb kõrs ise küll kuumemaks, aga just sellepärast peaks jook seal sees paremini jahtuma, nii et tulise joa suhulennutamise risk peaks nagu väiksem olema.

Mis sa krambihoo käigus ohtlikkuse all silmas pead? ilmselt mitte kurkutõmbamist, sest see oht oleks ka plastkõrrega.

Aga muidu mõtlen ma, et tegelik plastkõrreprobleem tuleb ju toitlustusest. Kõigist neist kõrtest, millega serveeritakse jooke baarides ja restoranides. Ja seal on need kliendile tasuta. Nii et seda saastet saaks tasuta baari-plastkõrte keelamisega väga tõhusalt vähendada. Samamoodi, nagu poes tasuta kilekottide jagamist keelates.

Madli ütles ...

Metall vigastab suuõõnt ja hambaid rohkem kui plastik.

Selle poolt olen ma igati, et baarides, restoranides ja väliüritustel võiks plastiku hulka minimeerida, sest seal pole need ju ilmtingimata vajalikud. Londonis nt polegi kõrred enam baarides vabalt saadaval, eraldi peab küsima ja siis ka ei pruugi saada.

notsu ütles ...

täitsa hea süsteem oleks selline, kus igas baaris saaks ühest küljest kraanivett tasuta, aga teisest küljest kõrre eest peaks maksma.

Madli ütles ...

Mulle meeldiks ka. Raiskaks vähem ka plastikpudeleid, sest paljud võtaksid siis mineraalvee asemel kraanivett.

soodoma ja gomorra ütles ...

Hästi kirjutad.
Mind ajab ka alati marru, kui see teema, "raha vähe, ise oled süüdi" üles kerkib. tahaks ka kohe sõna võttaa, aga see ärritab/erutab mind nii väga, et ma ei saa pärast mitu päeva rahu ega magada, seepärast alati loobun, teinekord ei loe teiste kirjututisi samal teemal lõupnigi, veri tõuseb kohinal pähe, süda hakkab taguma, nii kuradima valus ja halb hakkab.

Madli ütles ...

Ma ei saa ka enamasti ka magada, sest ma tean nii palju selliseid inimesi, kes teevad kehvasti tasustatud töid ja kes on ometi nii head ja vajalikud inimesed. Ja endiselt, soovitused "otsi teine töö" vms ei ole ühiskondlikus plaanis eriti perspektiivikad.

Ma ise hindan inimest natuke muu kui palganumbri põhjal.

Anonüümne ütles ...

Seda politseinikku tahaks ise ka n'ha, keda Sa kirjeldad. Ise olen ka Tallinnas politseis ja käin tänaval tööd tegemas ja nii hull nüüd küll asi ei ole. Palju hullemad on sellised juhtumid, nagu laupäevane juhtum. Emotsionaalselt siis.

Madli ütles ...

No tal pole need juhtumid olnud ühe päeva jooksul, vaid ikka oma ametiaja kestel. Seda, kuidas ta narkomaani (kelle autos oli väike laps) taga ajas, nägi mu abikaasa pealt, muudest vahejuhtumitest on ta ise rääkinud ja miks ta peaks valetama? Ma pole tal mingi sebitav, et peaks muljet avaldama. Ja eks see oleneb ka sellest, kus töötada. Ma üldse ei sea kahtluse alla seda, kas laupäevane juhtum oli hull või mitte, ma ei saanud ise magada, rääkimata siis neist, kes olukorda lähemalt nägid.