05 detsember 2018

"Eia jõulud Tondikakul"

Naljakas, kuidas Eesti filmitegijad suudavad teha nii ilusaid ja rõõmsaid lastefilme ja täiesti persekukkunud täiskasvanutefilme (ja ma ei pea silmas pornot, selle kohta ei tea ma midagi). Igatahes – eile tuli kinodesse uus lastefilm "Eia jõulud Tondikakul" ja kuna ma olen siiski kuulus näitleja, eksole, siis sain ka mina kutse. Tegelikult sai kutse Epp, aga kuna ta üksinda minna ei tahtnud, võttis ta minu kaasa. Nii palju sissejuhatuseks.

Mulle meeldis! Tõesti väga-väga meeldis! Loomulikult peab filmi vaadates pidama silmas, et tegu on koguperefilmiga, ehk kõik ongi väga muinasjutuline, head on head, pahad on pahad, tegelastele eriti sügavat mõõdet ei anta ja väga palju süžeekeerde ka pole. Küll aga on filmis ilus loodus, ilusad linnud-loomad-lapsed, õpetlik lugu ja ... mida veel õnneks vaja. Jõuluaega igati sobilik film. Keegi pole alasti (isegi Mirtel Pohla mitte, kuigi ta siin filmis mängib), inimesed räägivad omavahel, kordagi ei näidata tühja randa või kõrkjaid, keegi ei vaata ängistunud näoga kaugusesse ega söö toorest maksa. Seda kõike, muide, ei saa öelda paraku kõikide Eesti filmide kohta. Vot "Eia jõulud Tondikakul" oleks pidanud usakatele vaatamiseks saatma, mitte mingi jama, millest keegi aru ei saa. "Eia jõulude" kohta ei pea pärast ajakirjanduses ilmuma artikleid, mis ikka tegelikult toimus ja mida kõik need sümbolid ja kunstiteosed tähendasid. 

Lapsed, kes filmis mängisid, olid hästi vahvad. Eriti meeldis mulle see poiss, kes oleks justkui mu väikevenna pealt maha kirjutatud. Ka Madist häirib ko-hu-ta-valt, kui keegi "öökull" ütleb ja ei lubanud mul isegi Ernstile õpetada sellist rõlget sõna. Kakud on need ju, mitte mingid kullid! Loodusel oli üldse filmis hästi suur roll ja isegi eraldi loodusoperaator oli vaateid filminud. Õnneks ei kiskunud siiski dokumentaaliks ära, vaid kõik oli kenasti kokku põimitud. Disney'ks ka ei kiskunud, loomad jäid ikka kenasti oma pesapaikade juurde, mitte ei laulnud vms.

Aga! Ma poleks mina, kui ma ei vinguks. Eestis on tohutult palju häid näitlejaid, aga ometi on filmides ikka sama kaader: Juhan Ulfsak, Priit Võigemast, Mirtel Pohla, Tambet Tuisk ... Nad kõik on küll väga toredad ja kahtlmata väga head näitlejad, aga ära hakkab tüütama. Pealegi olen ma üht filmi juba ninud, kus Mirtel Pohla ja Priit Võigemast paar on, nii et aitab ka juba. Valikut võiks natuke laiendada ka, kõigil huvitavam. 8 kommentaari:

Marca ütles ...

Väga tore, mul laps läheb reedel vaatama, ta kandideeris sinna näitlejaks ka, aga ei osutunud valituks. Siiski, mingi lähedasem side seoses sellega.
Aga toores maks! Mul täna ajas see kopsu üle maksa - Maksimarketis ei olnud maksa mitte mingil kujul saadaval. Huvitav, kas pole enam trendikas seda süüa või? Peaks rohkem eesti filme vaatama :)

Madli ütles ...

Varsti peaks uus Õunpuu film ilmuma, siis muutub maks ilmselt taas trendikaks :)

Minuga koos vaatas filmi ka üks 10-12-aastane poiss, kellele see film ka meeldis, nii et näe, sobib lastele ka. Muidu ma mõtlesin, et äkki mina nostalgitsen ja heldin seal ja lapsed mõtlevad hoopis, et dafuck, kus on arvutid, multikad, youtuuberid ...

britt ütles ...

Selle filmi treiler on ainuüksi nii ilus! Kohe kahju, et mul pole võimalust näha. Vähemalt mitte praegu. Hiljem saan DVD ikka osta. :)

Madli ütles ...

Saladuskatte all võin öelda, et film ise on VEEL ilusam!

Tilda ütles ...

Ma just mõtlesin, et kas seitsmesega ka vaadata sobiks. Aga paistab, et sobib?

Madli ütles ...

Jaa, seitsmesega sobib kindlasti, see on üsna lihtne film. Mitte, et ma seitsmeaastaseid lolliks peaksin, aga ma arvan, et seal pole midagi, mis jääks arusaamatuks.

notsu ütles ...

lugesin kellegi netikommentaari, et keegi seitsmeaastane oli pärast filmi öelnud "eks ju, lähme vaatame homme uuesti?"

Madli ütles ...

Ma olen kuulnud samas nurinat, et sisu on liiga trafaretne ja tegelased üheplaanilised. Mitte, et ma vastu vaidleks, aga samas, see on lastefilm, kus ongi põhirõhk ilusal loodusel, ilusatel inimestel jne – las olla üks selline film ka.