20 mai 2019

Jõuetu halin

Veiko Märka kirjutab Eesti Päevalehes: "Jõuetu halin on praeguse Euroopa tunnus, nii oli ka esikoht teenitud." Ma poleks osanud paremini öelda, sest tõesti, ma ei usu, et nii paljudele inimestele päriselt see laul meeldis, pigem ikka selle taga olev kurb lugu kiusamisest ja tontteabmillestmuust. Ja kui ma seda lauset lugesin, hakkas mul peas ketrama ja ketrama üks mõte, mida ma nüüd üritan sõnadesse panna.

Kõik sattusid hullu paanikasse, kui Hatari Palestiina sallid välja võttis ja neid näitas. Sest omg, Eurovisioon on rõõmupidu, sellel poliitikast ei räägita, mis siis, et samal ajal korraldajariik pommitab teisi ja "möllab katk". Ei, naeratame kaameratesse, räägime, kui ilus ja äge ja tore kõik on ja võib-olla häääääästi salaja omavahel arutame, et ei tea, kas see on ikka õige asi, et sellises riigis, kus on sõda, Eurovisioon toimub ... aga vahet pole, pole meie asi, peaasi, et oleks fun. Sest Eurovisioon on rahvaste ja rahvuste pidu ja siin koledatest asjadest ei räägita. Ja noh, kui me ikkagi tahame poliitilist sõnumit edastada, siis peidame selle laulu sisse nii ära, et saaksime pärast sirge näoga öelda, et ei, me laulsime ainult lilledest ja liblikatest, teie endi süü, et siit midagi välja loete. Poliitkorrektsus oma sädelevaimas kuues. 

Aga kui keegi ütleb otse, et nahhui, mulle ei meeldi see jama, mida te korraldate, mulle ei meeldi see pidu, mida te katku ajal korraldate, ma tahan oma viie kuulsuseminuti jooksul öelda, mida ma sellest arvan, kasvõi salli viibutades, siis on see paha. Väga paha, sest ... loe eelmist lõiku.

Kogu Eurovisioon on poliitika. Peaaegu kõik laulud tahavad midagi näidata, olgu selleks siis paljas naisekeha, maailmavalu, oma rahva kurb saatus või mõni hetkel kuum poliitiline teema. Saksa "girl power" laul (täiesti kohutav saast) ei olnud poliitiline? Eelmise aasta võidulaul? Mingi Ukraina võidulaul? Või ok, kui laul ise suudab veel poliitikast pääseda, siis taustalood on alati sellest, kuidas laulja on räigelt kiusatud ja represseeritud või mida iganes muud. Laulude võistlus my ass

Õdedega arutasime, et Island sellepärast ei võitnudki, sest neid ei kiusatud, vaid nad kiusasid ise juute. Tulevad siin lipuga lehvitama ja ebamugavatest teemadest rääkima. Ja kannavad veel selliseid jumalavallatuid riideid ka. Mitte, et nende laul poleks olnud poliitiline – oli. Kohe väga oli. Aga mitte mingi halin, kuidas kogu maailm nende vastu on.

See käib mulle tegelikult igal pool närvidele, mitte ainult Eurovisioonil: koledatest ja pahadest asjadest ei tohi rääkida. Koledasti ja pahasti ei tohi rääkida. Kõik peab olema nii tore ja lõbus ja inspireeriv (ma vihkan seda sõna). Jõuetu halin. Minu jaoks on vot see jõuetu halin.

3 kommentaari:

kristallkuul ütles ...

Minu meelest Hollandi lugu oli päris hea ja ma pole pettunud, et nad võitsid. Ainus pettumus oli see, et kohe alguses räägiti, et nad võidavad ja siis võitsidki. Et noh, igav ju nii, kui kohe alguses on teada, kes võidab. Muidu lugu ise oli igati soliidne ja ma ei julgeks küll väita, et sitt laul, ainult halisemise pärast anti hääli.

Mis puutub poliitilistesse sõnumitesse Eurovisioonil, siis minule kangastub ette selline paralleel.

On vanaema 85. sünnipäevapidu, kõik sugulased on kohale tulnud, et koos tähistada ja vanaema rõõmustada. Kõigil on tore, oma salavaenud on maha maetud, sest see pole õige koht selliseid asju arutada. Vanaisa Helmut on kätte haaranud lõõtsa, kõik kuulavad. Üks lugu saab parasjagu läbi ja Helmut on kätt puhkamas. Aga siis järsku tõuseb salatitaldriku tagant püsti napsuga liiale läinud onu Kalle ja ütleb vanaemale: "Tead, Vilma, miks Ann sinu sünnipäevale ei tulnud? Ma siis ütlen, miks ta ei tulnud. Sest sina olid jõulude ajal Anni rahakotist 10 eurot varastanud."

Kõigil on piinlik. Keegi ei tea, kuhu vaadata. On tõesti õudne, et vanaema raha varastas, see ei ole õige. Aga sellisel hetkel hakata nüüd musta pesu pesema, kui kokku on tuldud hoopis teisel põhjusel... Vilma kutsub külla ja siis hakatakse teda avalikult kottima. Ei sobi lihtsalt. Pole see koht, kus siukseid asju arutada. Nagunii seda asja siin kohapeal ei lahendata, Anni pole üldse siingi, et kedagi omavahel lepitama hakata ja inimesed ei ole selleks siia tulnud.

Minu jaoks sarnased olukorrad. Ehkki ma ei ole Iisraeli-Palestiina olukorraga süvitsi kursis. Igasugune poliitika arutamine sellisel üritusel tunduks mulle sama kohatu. Kes tahab väga kõva steitmenti teha, see jätku üritusel osalemata ja öelgu välja, et sellepärast ei tule, et poliitika. Näiteks Venemaa lauljat ei lubatud põhimõtteliselt riiki, kui Ukrainas oli võistlus. Mitte ei lastud tal kohale tulla ja saadetud siis keset tema esinemist kedagi lavale lipuga lehvitama vms. See on ju muusikale keskenduv pidu. Kui ma tunneks oma võõrustajate vastu nii suurt tülgastust, et tahaks nendega keset pidu tüli norida, siis ma pigem jätaks minemata.

Madli ütles ...

Kui see olekski täiesti poliitikavaba üritus, kui tõesti võistleksidki ainult laulud, siis oleksin ma nõus, sellisel üritusel mõjuks poliitilised ülesastumise kohatult. Aga Eurovisioon on olnud juba aastaid koht, kuhu tullakse oma rahvuslikke, sotsiaalseid, majanduslikke ja poliitilisi tundeid välja elama, mitte laulma. Põhiline kära, mis selle ümber käib, pole sellest, kellel on parem või halvem laul, vaid mis sõnum sellel laulu on ja millele viitama peaks ja milline taust lauljal/laulukirjutajatel on vms. Aga kuni seda tehakse lauldes või "õigesti", st vähemustele ja kiusatutele suunates ja soovitatavalt läbi lillede, on kõik okei – kui otse välja öelda, siis ei ole. Veits kahepalgeline mu meelest.

Hollandi laul pole mul isegi mitte meeles, aga ma mäletan, et temaga käis kaasas südantlõhestav jutt, kuidas lauljat ikka kiusati nii tohutult väiksena. Haletsuse kerjamine.

Agnes ütles ...

Ma ei mäleta ka Hollandi laulu, Rootsi laulu ka ei mäletaks, kui Eveliis poleks maininud mustanahalisi gospelilauljaid, nood jäid mulle meelde. Aga muidu, ma olen su postituse ja ka kommentaariga nõus. Mul on sellest munakoortel kõndimisest ja pahadest asjadest mitte rääkimisest siiber. Kui asjad on sitasti tuleb neist rääkida, olgugi et vanaema Vilma 85. juubelil. Minemata jätmine oleks lihtsalt niisama ebaviisakas. Räägid asjad selgeks ja pidu läheb edasi.