29 oktoober 2019

Igav düstoopia

Tulin laupäeval Tartust ja mõtlesin, et teel koju peaks ikkagi Ülemistest ka läbi põikama, et vildikaid osta. Sisse astudes oleksin ma aga inertsist kohe tagasi hüpanud, sest see rahvamass, mis seal hullus, oli ... pehmelt öeldes šokeeriv. Hädavaevu pressisin ennast sealt läbi, ise mõeldes, et huvitav, enne pole ma nii palju rahvast küll Ülemistes näinud, pealegi on kuu lõpp ... kuni ma jõudsin vastavatud KFC-ni. Ja läksin mööda selle järjekorda aina edasi, edasi ja edasi ning avastasin, et kõik need inimesed ongi tulnud vist Ülemistesse frititud kana pärast. Ma ei valeta, kui ma ütlen, et see järts oli ikka kümneid ja kümneid meetreid pikk, nii et lõppu näha polnud. Miks peaks keegi kiirtoidu pärast (mis minu mäletamist mööda oli veel suht halb ka) nii kaua järjekorras seisma, minu mõistus ei võta.

Hiljem, kui ma olin vildikad kätte saanud ja ennast keskusest välja võidelnud, mõtlesin, et küll on kurb, et me elame maailmas, kus on näiliselt jube palju valikuid, aga inimesed tahavad kõik ikkagi ainult ühtesid ja samu asju. Frititud kanu, ikea mööblit, postreid seintele ja ... isegi jõuluehted peavad ühesugused olema. Ja kui ma seal keskuse kõrval seisin, ühel pool Ülemiste, teisel pool T1, mõtlesin ma, et see on ideaalne näide igavast düstoopiast. Inimesi juhivad märkamatud reeglid, ümbritsevad märkamatud müürid ja kõigil on illusioon vabadusest ja valikutest, kuigi tegelikult on neil vabadus valida ainult selle vahel, mida neile ette visatakse. 

Kuidas kirjutaks Armin Kõomägi "Lui Vutooni" praegu?
4 kommentaari:

Amaalie ütles ...

Kaks erinevat suhtumist - tahan saada seda, mis on teistelgi (mida teisedki) või tahan midagi teistest erinevat. Ju siis oli trenditeadlik olla selles pikas järjekorras. Erinemine pole moes. Enamus ei kiida seda heaks.

Pille ütles ...

Jah, erinemine pole moes. Sama ju jopedega, lapsevankritega, talvesaabastega. Juba koolis käivad lapsed ühesuguste HM pükstega jne. Kui sa pole juba kana söömas käinud, siis sind ei ole seltskonnas olemaski :D

Madli ütles ...

Ma olin just samal päeval käinud söömas inimtühjas Trikster Tihases, kus oli jumalik toit, nii et see kontrast rabas mind veel eriti. Aga jah, tited peavad ka kõigil ikka ühtmoodi riided olema ja samasuguste kärudega sõitma.

kristallkuul ütles ...

Pole sellel kanal häda midagi. Meie kodudes ei ole olnud kombeks sellist kana teha, nii et kes väljamaal saanud ja taoline kana maitseb, sellel enamasti head mälestused :) Ehkki burgerid ja muu kraam seal minu meelest süüa ei kõlba. Ja mõned siis pole iial maitsnud, aga on kuulnud, et hea.

Ise ei viitsiks iialgi kuskil järjekorras oodata. Ma ei viitsi isegi hea restorani järjekorras oodata, rääkimata siis kiirtoidust... Aga inimesed on erinevad. Ma ei oska ennast nagunii samastada nendega, kes oma nädalavahetusi kaubanduskeskustes sisustavad. Kelle elu ainus sündmus ongi poes käimine. Nii et mu pärast seisku, söögu kana ja tehku terve nädalavahetus aina sisseoste :) Arusaamatuks jääb nende mõttemaailm mulle nagunii.