14 oktoober 2019

Pilte Ida-Virumaalt

Oma sünnipäevast Ida-Virumaal ma juba rääkisin, aga nüüd jagan ma ka nelja pilti sellest toredast reisikesest. Need konkreetsed on tehtud peojärgsel hommikul, mil olime juba tagasiteel ja võitlesime tuulega, mis meid vägisi pikali lükata tahtis.

Kaks esimest pilti on tehtud Sillamäel, kaks viimast Kiviõli tuhamäe tipus. Viimane pilt, muide, on üks mu lemmikutest, sest kuigi fotograafid võiksid viriseda valgustuse üle, siis minu jaoks on selle kompa nii lahe ja pilt ise ka nii düstoopiline. Ja inimesed ei poseeri igavalt, vaid liiguvad. Sellel pildil on lugu. 

Ma vajusin hetkeks mõttesse. Mulle meenus lugu sellest, kuidas Hemingwayl paluti kirjutada (või ütles ta ise, et suudab kirjutada, ma ei mäleta detaile) ühe lausega terve lugu. See lause oli: "For sale: baby shoes, never worn". See on hämmastav, kuidas saab anda edasi nii palju nii vähesega. Sedasama hindan ma alati ka piltide puhul: et pole üleposeeritud, ülesätitud, ületöödeldud ja lihvitud pildid, mis mõtetele ruumi ei jäta. Aga on lugu. Võib-olla isegi esmapilgul juhuslik hetk. Sellepärast ei meeldi mulle üldse käia fotograafide juures, sest kogu see kontseptsioon, minna mingisse ilusasse kohta (randa või rappa enamasti), panna ilusad riided selga ja kamandada kõik naeratama, tundub mulle nii kunstlik ja võõras. Ei ole minu jaoks.

Kommentaare ei ole: