18 juuni 2020

12 aastat tagasi

Kuna praegu on lõpetamiste aeg, siis muutusin ma uudishimulikuks, mida ma enda gümnaasiumi lõpuaktuse ja -peo kohta kirja olen pannud. Pidasin ju siis usinalt blogi ja ... igatahes, hakkasin siis otsima ja leidsin postituse, mille pealkiri oli sobivalt "Kehalises kasvatuses ikka kiituskirja ei saaks". Avaldan selle siinkohal täismahus, aga hoiatan, et lõpetamisest endast on seal vähe juttu.

Meie jaoks on nüüd keskkool läbi.
Aktuseks valmistumine algas mul juba eelmisel päeval ja tipnes hommikuse juuksuriskäiguga. Kõik pidi ikka perfektne olema. Kooli jõudes hakkas pihta närvitsemine, mis on küllaltki tavaline sel puhul. Noh, sellised tüüphirmud, et konts läheb katki, kleit kukub seljast ära ja tegelikult ma ei saagi üldse diplomit, mis kunagi täide ei lähe. Aktus iseenesest oli tavaline ja ilus, palju kõnesid, pildistamist, lõputunnistusi, kiituskirju, ilusaid riideid ja lilli. Eks te teate ju, milline koolilõpuaktus on. Säravaim moment oli meesteansambli esinemine oma tuntud headuses.
Lõpupidu toimus kusagil Tuhala kandis ja õnneks ei rikkunud seda praegusele ajale tavalised vihmasajud. Sõitsime me sinna maasturlimuga, kus ka palju nalja sai. Pidu oli ka selline tüüpiline ja oleks kindlasti palju igavam olnud, kui poleks olnud telekat ja sealt tulevat Hispaania-Itaalia mängu. Mõnus oli. Et ma aga alkoholi juua ei saa, tulin ma millalgi keset ööd koos veel paari inimesega ära, et kodus kenasti jaanipäevaks välja puhata.
Nüüd aga tähtsamate asjade juurde. Jah, teil on õigus, kui te arvate, et jutt käib EMist.
Hispaania-Itaalia kohtumine lõpes, nagu praegu üsna tavaline on, penaltiseeriaga, kus Iker väga head tööd tegi, Buffoni üle mängis ja Hispaania võidule viis. Poolfinaalis kohtus ta Venemaaga ning mängu eel kartsin küll, et Venemaa võita võib. On nad ju väga tugevalt mänginud ning ainuke, kellele kaotanud, oli alagrupimängudes Hispaania(irw). Ajalugu kordus ja Hispaania võitis jälle. Vene täht Arshavin, kellele Barca juba pakkumise on teinud, oli täiesti kustunud. Mina Barca asemel mõtleks järele, kas ikka võtta nii ebastabiilne mängija.... Või rõhuda kvaliteedile, nt. Torres ja Villa, Hispaania ründajad, ei sähvata võibolla nii kõvasti, aga on raudselt stabiilsemad mängijad.
Finaalis kohtuvad Saksamaa ja Hispaania. Ideaalfinaal, sest kokku lähevad kaks Euroopa jalgpalliriiki. Elame näeme, aga mina usun, et kord tuleb ka Hispaania aeg, viimati võitsid nad suurturniiri ju 60-ndatel.

Naljakas mõelda, et eksisteeris aeg, mil ma ei fännanud Saksamaa jalgpallikoondist. See selleks. Ma ei saa ka aru, miks ma kirjutasin, et ma ei saa alkoholi juua, sest enda mäletamist mööda oli mul seal mingi lahja koks ikka kaasas – mitte päris haljas viin, aga mitte ka limonaad.  Ilmselt mõtlesin siis veel oma maine peale – oleks ma toona vaid teadnud, et tuleb aeg, mil mul oma mainest sügavalt savi on. Ja kehalise kasvatuse kiituskirjast nii palju, et ma ei käinud keskkoolis kehalise tundides, nii et ilmselt sain ma kiituskirja lihtsalt selle eest, et ma õpetajat ei seganud. 

Ja siis kirjutati veel iseloomustusi ka! Meil tehti mingisugune klassibuklet, mille ma praeguseks loomulikult ära olen kaotanud, aga millest ma siiski enda kohta käiva iseloomustuse olen maha kirjutanud. Siin see on:

Madli teab, mida ta tahab ja kuidas seda kiirelt saavutada. Neiu paneb paljud endale alt üles vaatama ja ka põhjusega. Ta jääb alati endale kindlaks, ütleb välja kõik mida mõtleb ja püüdleb edukalt oma eesmärkide poole. Vaatamata oma suurepärastele saavutustele ja teadmistele ei aja Madli eales nina püsti ning jääb kahe jalaga maa peale. Madli on alati valmis kuulama ja nõu andma.

Esiteks: ma vihkan sõna "neiu". Mul tuleb okse, kui keegi seda sõna minu kohta kasutab. See selleks. Teiseks: enda arvates olen ma hoopis teistsugune. Ma mäletan ka, kuidas neid iseloomustusi koguti: lasti paberilehed mööda klassi ringlema ja siis igaüks kirjutas igaühe kohta midagi. Mul õnnestus enda lehekest näha ka ja seal oli mu mäletamist mööda palju huvitavam jutt kirjas – seda kahe jalaga maa peale jäämise juttu polnud üldse, aga keegi oli kirjutanud, et tema arust on lahe, et kuigi ma olen klassis targim, käin ma ikkagi vahetundide ajal suitsetamas ja et ma ütlen ikkagi kontrolltööde ajal vastuseid ette või aitan kodutöid teha. Klassi poisid kirjutasid aga, et ma ei käi kehalises (millegipärast see häiris neid). Keegi oli veel kirjutanud, et mul on äge tagi. Ma ei tea, kes kokkuvõtted tegi, aga kuidagi igavaks ja kliiniliseks on need tehtud. Nagu mingid "Tähekese" või "Pere ja Kodu" iseloomustused.

Kommentaare ei ole: