08 august 2022

Sügis tuleb


 
Ma mõtlesin, et ma ei alusta oma tänast postitust soigumisega, kuidas ma küll ei jõua iga päev postitada, AGA siis sain ma aru, et enda ees ma ikka vabandama ei pea, nii et ma soiun nüüd ja edaspidi terviseks. Kui kedagi häirib, siis tasub mõelda, miks teda nii väikesed asjad häirivad.

See tavapärane sissejuhatus tehtud, tahtsin ma hoopis hindadest rääkida. Ma eelmises postituses veidi mainisin ka, et kohvikutes on jõhkrad hinnad, aga tegelikult pole need vaid kohvikud, mis hinnad lakke on löönud. Ja noh, ma saan ja võin kohvikutest loobuda, kui need liiga kalliks lähevad. Ma võin loobuda väljas söömisest. Reisimisest. Riiete ostmisest. Ma võin hakata ostma soodsamaid söögiasju ja tegema teadlikumaid valikud menüü osas. AGA ma ei saa jätta söömata või elada kütmata korteris. Ma ei saa jätta elektrit kasutamata. Need on aga need kulud, mille hinnatõus mind ärevusse viib. Ja ma tean, et oleks patt nõuda soodsat gaasi ja elektrit, kui me ju ometi kõik teame, miks need nii kallid on, aga fakt on ka see, et mingil hetkel võin ma ju kõigest loobuda, aga raha kõrgete arvete eest tasumiseks pole ikkagi. Ja siis ma vaatan ringi, kuidas restoranid, kohvikud ja lennujaamad on täis, ning mõtlen, kas ma olen ainus, kes paanitseb. Kas kõikidel teistel on mingid meeletud rahavarud, mida nad saavad hinnatõusu peale kulutada? 

Ma kohe päriselt olen ärevil, mis saab sügisel. 

6 kommentaari:

kristallkuul ütles ...

Me saime juuli gaasi- ja elektriarve kätte. 80 eurot. Suveperioodi kohta on seda ikka röögatult palju. Vanadel headel aegadel sai selles korteris suvekuudel 25 euroga hakkama. Nüüd hakkasime lausa mõtlema, et mis seda elektrit siis ikkagi nii hirmsasti kulutada võiks ja hakkame otsast testima, mida annaks välja lülitada ja mis tuleks välja vahetada. Lihtsalt nii närvi ajab, kui peab raha justkui musta auku kühveldama. Parem kasutaks seda millekski muuks.

Ma otseselt ärev ei ole, sest ma ei karda, et ma ei suuda maksta vms. Aga häiritud olen küll. Maksame kõik elektri eest nii et silme eest must ja riigiettevõte kühveldab läbi aegade suurimaid kasumeid kokku. Leian, et osa sellest peaks meie rahakotti tagasi jõudma.

Anonüümne ütles ...

Olen ärev. Juulikuu elektriarve oli kahetoalises keskküttega korteris 65 €, seda on palju. Kuigi mul ja elukaaslasel on natuke rasva (raha) kogutud, olen ikkagi ärev, sest mul pole praegu ka kindlat töökohta. Tundub, et kellelegi tegelikult ei lähe korda ebakõla minutaoliste hapra toimetuleku ja elektrifirmade mitmekümne miljoniliste kasumite vahel. Väljaskäimist väldin, igasugu kohvikutepäevad jäävad ka sel aastal ära. Ostame kõige odavamat, vett täis süstitud kanafileed ja nii elamegi. Ei hellita lootusi, et lähitulevikus läheks midagi paremaks. Samas püüame ka mitte liialt vinguda ja leiame tuge mustast huumorist.

Madli ütles ...

Jaa, mul on ka mingid rahavarud olemas, aga samas ei tahaks neid kõiki gaasi ja elektri peale maksta. Eks talve jõuan ikka üle elada, aga samas, see ei jää viimaseks selliseks talveks. Ma usun, et paljud, kes on oma palga kõrvalt veidi kõrvale pannud ja säästnud, peavad nüüd oma varude kallale minema, et lihtsalt ära elada.
Mul pole midagi selle vastu, et vähem elektrit tarbida ja kokku hoida, aga ma leian ka, et kuidagi võiks seda tarbijatele ka kompenseerida. Uudised EE suurtest kasumitest ajavad mul vere kõrvus kohisema.
Meil on veel nii, et maja küttekulud on meeletud, aga korteriühistu kehitab õlgu ja ütleb, et midagi ei saa teha. Seda ka siis, kui neile arvutused ja ettepanekud lauale visata, kus on näha, kust saaks kokku hoida ja mida muuta. Enda korteris oleme ka elektriga väga säästvad - kõik pirnid on vahetatud, kodumasinate puhul jälgime energiaklassi ja liiga palju ei kuluta. Isegi selle pagana veinikülmiku (mille korteriga kaasa saime, ise ei ostnud, ausalt) hoiame väljalülitatuna. Ja no ikka on kõrged arved. Samal ajal laevad inimesed garaažis oma elektriautosid. Ma muidugi loodan, et neil on mingid andurid siis küljes ja nad maksavad ise selle eest, mitte teised elanikud üldelektrina, aga ma väga kindel ei ole.

Ühesõnaga. Segased ajad. Ma mõtlen tihti, mida teevad need, kes elavad palgapäevast palgapäevani, ja mu süda lihtsalt murdub.

Parmu Billy ütles ...

Nüüd makasme ühiselt kõik laenud ja hüved tagasi. Süüa ja liikuda, tuleb vähem, rohkem tuleb külmetada ja pimedas istuda. Kui ei suuda maksta, siis olge mureta teie eest maksavad rikkad ja tulevikus teile personaalselt hind ainult natukene kallim.:)

notsu ütles ...

1. oktoobrist pidi mingi tugipakett tulema, kuigi ma mõistatan ja arvutan, mida see "50 eurot megavatt-tunni kohta" mu arvel päriselt tähendama hakkab. 50 eurot megavatt-tunni kohta peaks olema 5 senti kilovatt-tunni kohta, eks? nii et saja kilovatt-tunni kohta 5 eurot kompensatsioni, mis ei tundu nagu suurt midagi mõjutavat, kuni mu elektrikulu tuhandetes ei ole.

https://arileht.delfi.ee/artikkel/120036230/koalitsioonileping-tostetakse-peretoetusi-huvitatakse-elektri-ja-gaasi-hinna-tous

Aga võimalik, et sellel on suurem mõju hoopis muudele hindadele - äritarbijatel on kindlasti suurem elektrikulu, järelikult ka toetuse mõju suurem.

Madli ütles ...

Elektritoetus avaldab mõju jah siis, kui elektri tarbimine väga suur on. Gaasihinna kompensatsioon tuleb ka ja sellest on vähemalt meile veidi kasu (meil on maja gaasiküttel). Aga mitte muidugi nii palju, kui tahaks.