14 veebruar 2023

Inimesed

 Vahel ma imestan, kuidas mõnedel inimestel on oskus tühistest argiasjadest suured probleemid välja võluda. Või tekitada probleeme ja küsimusi tühistest teemadest. Siia alla käivad mu meelest ka need inimesed, kes arvavad, et nad on jube erilised mõne tühise iseloomuomaduse pärast. "Ihsänd, minuga juhtub kogu aeg midagi! Ainult minuga juhtuvad sellised asjad nagu ... omg, ma olen nii teistsugune".

Igatahes, täiesti lambist meenus mulle praegu, et kui ma veel Timuti tänaval elasin, käisin ma ka palju linnas ning tutvusin meeldivate ja vähemmeeldivate inimestega. Üks neist tutvustest uuris siis mult vestluse käigus, kus ma elan. "Pelgulinnas," vastasin ilma pikemalt mõtlemata. "Oled sa kindel?" uuris ta edasi. "Mis tänaval?" Kummaline küsimus, mõtlesin, aga mis siin ikka varjata. "Timuti tänaval." "Ahhaa!" hüüatas ta, nagu oleks just mind maailma suurimalt valelt tabanud. "SEE pole mingi Pelgulinn, see on hoopis KOPLI! Sa elad KOPLIS!" 

Üks tuttav, kes elas vahepeal Põhja Tallinnas, rääkis, et tal tuli sarnaseid vestlusi väga palju ette, kui ta ütles, et elab Kalamajas. Ikka ja jälle üritasid inimesed talle tõestada, et ta elab Koplis.

Ma ei ole sarnast kiivust teiste linnaosade suhtes täheldanud. Umbes nagu Kalamaja ja Pelgulinn oleksid mingid suletud kantsid. Ja üleüldse, mis vahet seal on? Kui keegi mulle minevikus ütles, et ta elab Õismäel, ei hakanud ma teda küsitlema, et kus täpselt - äkki ikka tegelikult elab Astangul ja tahab mulle räigelt valetada. Või kui keegi ütles, et elab Kesklinnas, aga tegelikult elas nt Majakas, siis ma ei leidnud, et mu kohuseks on teda valgustada, et EI, ta elab ju TEGELIKULT ikkagi Lasnas, kuidas ta julgeb midagi muud väita.

Ja siis imestatakse, miks mulle inimesed ei meeldi.


6 kommentaari:

sukelnorsu ütles ...

ma elan Pelgurannas, aga töötan sellises asutuses, kus peaaegu kõik elavad Nõmmel, Viimsis, you get the point. tihtipeale armastasin öelda, et elan Koplis, ja tihtipeale tekitas see mingi kohmetuse või andis vähemasti vastuse stiilis "oo, aga see kant ju areneb kiiresti", nagu lihtsalt Koplis elamine olekski häbiväärt asi, seal peab ikka PERSPEKTIIV ja POTENTSIAAL ka olema.

Anonüümne ütles ...

Mustamäe tee kandis elamine teeb inimesest ka automaatselt Mustamäe elaniku :)

Madli ütles ...

Mu meelest pole ka Koplis elamisel midagi häbiväärset, elukoht nagu iga teine.

Ma olen Põhja Tallinnas päris mitmes kohas elanud ja kasutanud asumite nimesid päris loovalt, sest ma tõesti ei tea, kust need piirid nüüd täpselt jooksevad - olen ma nüüd Koplis või Kalamajas või Pelgus ... ega mul vahet polegi olnud, aga mõnedele inimestele on see väga tähtis, kus täpselt keegi seal elab. Staatuse märk vist.

Ma praegu elan ka sellises mittekohas, mis ei asu konkreetselt üheski linnaosas (minu arvates) ja siis ma olen ka vastavalt tujule öelnud, et elan Kesklinnas või Pirital. Vahet ju pole.

Marca ütles ...

Timuti on raudselt Pelgulinn, räägib ekspert, kes ise elab Tartus. Ma ise elasin kunagi Roo tänavas, see seal lähedal ju. Elamurajoonide prestiižsus on täiesti koomiline teema muidugi, mõtlesin, et Tartus seda äkki nii palju ei ole, aga siis meenusid need Madruse tänava elanikud...Ma ise elan ametliku kaardi järgi (jaa, Tartu linna kodukal on selline asi olemas, et saaks tähenärijaid paika panna!) Vaksali linnaosas, majad üle tee kuuluvad juba Kesklinna alla, samas, kui keegi küsib, on mul lihtsaim öelda, et elan hoopis Karlovas, sest Vaksali seostub ikka pigem raudteejaama ümbrusega ja Kesklinn vanalinnaga.

Madli ütles ...

Ma mõtlen, et kui keegi ütleb, et ta elab Koplis, siis tuleb mulle silme ette ikka see kauge Kopli, mitte nt Volta vms kant, mis vb Kopli piirimail on, ja seetõttu ongi lihtsam öelda Kalamaja või Pelgulinn. A inimesed ongi imelikud ja vähemalt mõnedele Kalamaja omadele on millegipärast tohutult oluline, kust ikka täpselt piir jookseb ja kas mingi tänav, pink ja puu ikka on piirides või mitte. On inimestel ka viitsimist.

Tartu linnaosade piiridega ma nii kursis vist polegi - taas ütlen tunde järgi, kus keegi elab. Nt mu õde elab minu meelest Ülejõel, aga ega ma tea, kas see ka õige on - Kesklinnast üle jõe see igatahes on. Ja Vaksali seostub mulle tõesti raudteejaamaga ning Karlova nt Tähe tänavaga. Mitte, et sel muidugi vahet oleks.

KK ütles ...

Pigem näitab, et inimesed pole ammu Koplis käinud :)

Majaka on Sikupilli, paljud kasutavad siiani vanu piirkonnanimetusi ja see on omamoodi armas minu meelest. Sikupilli, Torupilli, Kelmiküla jne :)